Bir pazarlama sistemi olarak hipermarketler: Türkiye'ye uygulanabilirliği yönünden bir inceleme
Hyper markets as a marketing system: A study about their adaptability to Turkey
  1. Tez No: 43330
  2. Yazar: OĞUL TÜRKKAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖMER YURTSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ii ÖZET Bu çalışmada, Avrupa örneği incelenerek, hipermarket sisteminin Türkiye pazarına uygulanabilirliği tartışılmaktadır. Avrupa'da, ticari modernizasyonun yaygın uygulamalarından olan hipermarket sistemi 1960'lardan bu yana toplumun ve ekonominin durumuna paralel olarak ve belli evrelerden geçerekyaygmlaşmış ve toplumun birçok kesimi tarafından benimsenmiştir. Şehirlere göç, enflasyon, gelir seviyesinin artması, kadının çalışan nüfusa katılması, iletişim ve ulaşım imkanlarındaki gelişmeler gibi değişimler Avrupa'da hipermarketin gelişimine uygun bir ortam yaratmıştır. Günümüz Türkiye'sinde, aynı toplumsal ve ekonomik değişimler gözlenmektedir. Hipermarket sisteminin gelişmesi için Türkiye'de de gerekli altyapı mevcuttur. Avrupa'da, hipermarket olgusu ortaya ilk çıkışından itibaren yasal olarak tanımlanmış, perakende satış sistemi üzerine etkileri öngörülmeye çalışılmış ve gerekli görülen yasal ve idari sınırlamalar ile modernizasyon kontrol altına alınmaya çalışılmıştır. Türkiye'de ise 1990'larda ortaya çıkmaya başlamış olan hipermarket sistemi hızlı bir gelişme göstermekle beraber, Avrupa 'dakinin tam terine kontrolsüz ve tanımsız olarak yaygınlaşmaktadır. Ancak hipermarketin tüketici açısından düşük fiyat, zaman, seçim ve güven gibi avantajları Avrupa örneğinde olduğu gibi Türk tüketicisi tarafından benimsenmiştir. Hipermarket sisteminin mevcut perakende satış ve toptancılık sistemi üzerine etkilerinin öngörülmesi için Avrupa'da Portekiz, Yunanistan ve İtalya gibi Türkiye ile kültürel, coğrafi ve ekonomik benzerlikleri bulunan ülkeler incelendiğinde, hipermarket sisteminin uzun dağıtım kanallarının kısaltılması açısından yararlı olduğu, toptancı ve küçük perakendecileri daha modern dağıtım sistemlerine doğru yönlendirdiği görülmektedir.Türkiye'de perakende satış sistemi konusunda sağlıklı sayısal verinin olmadığı araştırma esnasında gözlenmiştir. Modern bir ticari sistemin Türkiye'de uygulanabilmesi açısından, mevcut durumun incelenerek, sağlıklı bir veri tabanı oluşturulması gerekmektedir. Bu eksiklikten dolayı, Avrupa verilerinin Türkiye verileri ile karşılaştırılması mümkün olamamıştır. iii
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The purpose of this study is to investigate the adaptability of the hyper market system to the Turkish market through the examination of the European example. The hyper market system in Europe, which is one of the extended applications of the modern commercial system, has been expanding in parallel with the social and economical developments since 1960 and is appreciated by a large part of the society. Migration, inflation, the increase of the purchasing power, the participation of women to the labor force, developments in the communication and transportation systems have formed a suitable climate for the development of the hyper market system. Similar social and economical developments are also observed in Turkey. The necessary infrastructure for the development of the hyper market is now built in Turkey. Since its emergence, the phenomenon of hyper market in Europe was legally defined, its impact on the retail sales system was estimated, and with the necessary legal and administrative limitations, the modernization process was tried to be taken under control. However in Turkey, the hyper market system that appeared in the early 1990s, has shown a rapid but uncontrolled and undefined development. On the other hand, such advantages as low prices, time saving ability, variety of choices and reliability offered by the hyper market have been appreciated by the Turkish consumers. European countries that have cultural, geographical and economical similarities with Turkey such as Portugal, Greece and Italy are examined. In order to foresee the impact of the existing hyper market system on the retail and wholesale systems, it is observed that the hyper market system is helpful in the shortening of the long distribution channels and encouriges the small retailers and wholesalers to go to a much more modern distribution system. During this study, it was observed that reliable quantitative data do not exist for the retail salessystem in Turkey. To overcome this deficiency and implement a modern commercial system in Turkey, the existing situation should be examined and a reliable data base should be set up. The comparison of the European and Turkish system has not been possible due to the insufficiency of reliable data.