Essays on consumer behavior in the Turkish credit card market
Türkiye kredi kartı pazarında tüketici davranışları üzerine makaleler
- Tez No: 271198
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜZİN GÜLSÜN AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tezde, Nisan-Haziran 2009 tarihlerinde Türkiye'nin 31 şehrinde 2576 kart sahibi ile yapılan Kredi Kartı Kullanımı Araştırmasından elde edilen birincil veriler kullanılarak kart sahiplerinin Türkiye kredi kartı pazarındaki tüketici davranışları incelenmiştir. Bu tez iki bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, kredi kartı ile ilgili tüketici özellikleri analiz edilmiştir. Kredi kartı kullanımının nedenleri incelendikten sonra, kart sahiplerinin neden sadece bir kart veya birden çok kart kullandıklarının temel faktörleri araştırılmıştır. Bunlardan başka, kart sahiplerinin bir kredi kartı markasını ana kart olarak seçme sebepleri belirtilmiştir. Özellikle kredi kartı çıkaran kuruluşlar için taksitle satış gibi fiyat dışı rekabet araçlarının düşük faiz oranları veya yıllık aidatlar gibi fiyat rekabeti araçlarına göre daha etkili stratejiler haline geldiği görülmektedir. Ayrıca, kart sahiplerinin ödeyememe davranışlarının temel nedenleri (yetersiz gelir ya da gelir şokları gibi) incelenmiştir.İkinci bölümde, kart sahipleri dönem borcunu düzenli ve tam ödeyen (convenience users), rasyonel borçlanan (rational revolvers) ve mantıksız şekilde borçlanan (irrational revolvers) olarak farklı türlere ayrılmış, bu türler kart sahiplerinin demografik, kişisel, finansal ve davranışsal özellikleri kullanılarak logit ve multinominal logit modelleri ile analiz edilmiştir. Sonuçlar kamu sektöründe çalışanların veya kartını alırken daha çok araştırma yapanların borcunu düzenli ve tam ödeyen türde olmalarının daha muhtemel olduğunu göstermektedir. Öte yandan, kredi kartı ile gereksiz harcama yapmak mantıksız şekilde borçlanan türde olma olasığını artırmaktadır. Ayrıca, ana kredi kartını kendi bankası dışında bir bankaya başvurarak elde eden kişilerin rasyonel borçlanan olma ihtimali yüksektir.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses the payment behavior of cardholders in the Turkish credit card market using primary data obtained from the Survey of Credit Card Usage conducted between April and June 2009 in 31 cities of Turkey with 2576 cardholders. This thesis consists of two essays.In the first essay, consumer characteristics related with credit cards are analyzed. After examining the reasons of credit card usage, the main factors affecting holding one or more credit cards are investigated. Moreover, the reasons for choosing a credit card brand as one?s main card are stated. Notably, non-price marketing tools such as installments turn out to be more effective strategies for credit card issuers to impress potential cardholders than price competition tools such as low interest rates or annual fees. Furthermore, the main reasons for nonpayment behavior of cardholders (such as an insufficient income or income shocks) are explored.In the second essay, different types of cardholders -convenience users, rational revolvers and irrational revolvers- are analyzed with logit and multinominal logit models using demographic, personal, financial and attitudinal characteristics of cardholders. The results show that public sector workers or cardholders who did more investigation before attaining their cards are more likely to be convenience users. On the other hand, making unnecessary purchases with credit cards increases the probability of being an irrational revolver while people who obtained their main credit cards by applying to other banks than their main banks have a bigger chance of rational revolvers.