The construction of masculine self among youth in Turkey
Türk gençleri arasında erkek benliğinin inşası
  1. Tez No: 271197
  2. Yazar: ANIL ÖZGE ÜSTÜNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER OKMAN FİŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu çalışma; Türk gençleri arasında erkek benliğinin inşasını anlamayı; bu inşa sürecinde erkeklerin ailevi, sosyal ve kültürel çevrede geçtiği gelişimsel süreçleri ortaya koymayı; bunlar ile genç erkeklerin geçmişteki ve şimdiki bireysel ve ilişkisel deneyimleri arasındaki bağları keşfetmeyi hedeflemiştir. Veriler; benlik tanımlaması, sosyal ilişkiler, aile ilişkileri ve Türk kültüründe erkeklerin rolleri konularını kapsayan 13 yarı-yapılandırılmış görüşme ile toplanmış, temellendirilmiş veri analizi yaklaşımı ile analiz edilmiştir.Çalışmanın bulguları, bölgesel ve yerel farklılıkların erkeklerin gelişen benlikleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Mikro ve makro düzeydeki pek çok değişkenin farklılık gösterdiği köy ve kent bağlamında, iki tip gelişim modelinin olduğu görülmüştür. Bu iki farklı ortamda gelişen erkek benlik yapılanmalarının, sosyal çevre ve ailedeki işlevleri bakımından farklılık gösterdiği ve farklı cinsiyet ideolojilerini benimsedikleri gösterilmiştir. Bu çalışmada, bölgesel ve yerel farklılıkları aşan ve tüm genç erkekleri çevreleyen en önemli yapının, ailevi erkek benliği olduğu belirlenmiştir. Bu yapının, bir bağlılık atmosferi içinde geliştiği ve erkeklerin belirgin bir cinsiyet kimliğine sahip olmalarını sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to explore the construction of masculine self among Turkish youth; to examine its developmental trajectory in familial, social and cultural contexts; and to reveal its links with the young men's current and previous interpersonal and intrapersonal experiences. The data was gathered through 13 semi-structured interviews covering the themes of self-conception, social relations, family relations and the male role in Turkish culture and was analyzed by the grounded theory approach of qualitative analysis.The results revealed that geographical and local differences exerted a significant impact on the young men's developing masculine selves. Two patterns of masculine development were noted in urban and rural contexts, which differed in a wide range of macro- to micro-level variables. The resultant masculine self organizations diverged in their functioning in social and familial surroundings, and embraced different gender ideologies. Transcending geography and locality, the overriding organization framing all of the young men's functioning was found to be a familial masculine self which developed within an atmosphere of interconnectedness and granted men a clear sense of gendered identity.