Çalışma yapraklarıyla ortaokul 8. sınıflarda üçgenler konusunun öğretiminin akademik başarıya etkisinin incelenmesi
Examining the effect on academic achievement of teaching triangles with worksheets for 8th grade in junior high school
  1. Tez No: 600560
  2. Yazar: SEDA KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET IŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, ortaokul 8. sınıf matematik dersinde geometri öğrenme alanında üçgenler konusunda çalışma yaprakları kullanımının öğrencilerinin akademik başarısına etkisini ortaya koymaktır. Yöntem: Bu araştırma 2017-2018 eğitim-öğretim yılında Ankara iline bağlı Etimesgut ilçesinde bulunan bir ortaokulun iki 8. sınıf şubesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 58 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma yöntemin bir çeşidi olan açımlayıcı sıralı karma yöntem kullanılmıştır. Nicel kısmında ön test son test yarı deneysel desen kullanılırken nitel kısmında gözlem ve görüşme tekniklerinden yararlanarak betimsel analiz yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geçerliliği ve güvenirliği sağlanmış ve geliştirilmiş 16 sorudan oluşan Üçgenler Başarı Testi kullanılmıştır. Deney grubuna dersler çalışma yapraklarıyla; kontrol grubuna ise hali hazırda uygulanan öğretim yöntemleri ile anlatılmıştır. Araştırmanın nitel kısmında ise beş sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşmeden yararlanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme deney grubunda bulunan iyi, orta ve düşük akademik başarıya sahip olan yedi öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada toplanan nicel verilerin analizi bağımsız t-testi ve bağımlı t-testi kullanılarak yapılmıştır. Nitel verilerin analizi için betimsel analizden faydalanılmıştır. Bulgular: Deney ve kontrol grubu öğrencilerin, gerçekleştirilen öğretim sonunda son testten almış oldukları puanlar arasında anlamlı bir farka ulaşılmıştır. Yapılan görüşmelerle de deney grubu öğrencilerinin çalışma yapraklarıyla ders işlemekten çok hoşlandıkları ve matematiğe karşı olumlu tutum geliştirdikleri görülmüştür. Sonuç: Araştırmanın nicel bulgularına göre, geometri öğretiminde çalışma yaprakları kullanımının öğrencilerin akademik başarısını arttırdığı tespit edilmiştir. Yapılan görüşme sonucu elde edilen bulgularından, öğrencilerin matematik dersinde çalışma yapraklarıyla işledikleri derslerde daha aktif oldukları ve eğlenerek kavramları ve kazanımları öğrendikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to reveal the effect of using worksheets on triangles in the field of geometry learning in 8th grade mathematics lesson on students' academic achievement. Method: This research was carried out in two 8th grade classes of a junior high school in Etimesgut district of Ankara province in 2017-2018 academic year. The sample of the study consists of 58 students. The exploratory sequential mixed method, a kind of mixed method in which quantitative and qualitative research methods are used together, was used in the research. In the quantitative part, pre-test, post-test and quasi-experimental design were practiced, and in the qualitative part, descriptive analysis was made by using observation and interview techniques. Triangles Achievement Test, consisted of 16 questions, was used as a data collection tool; and validity and reliability was provided by the researcher. The lessons were given to the experimental group via worksheets; and the control group was explained with the teaching methods currently applied. A semi-structured interview consisting of five questions was used in the qualitative part of the study. The semi-structured interview was conducted with seven students in the experimental group having good, medium and low academic achievement. The analysis of the quantitative data collected in the study was performed by using independent t-test and dependent t-test. Descriptive analysis was used for the analysis of qualitative data. Findings: A significant difference was found between the scores obtained from the posttest of the experimental group and control group students. In the interviews, it was observed that the students in the experimental group liked to study with the worksheets and developed a positive attitude towards mathematics. Result: According to the quantitative findings of the study, it was found that the use of worksheets in teaching geometry increased the academic achievement of the students. According to the findings of the interview, it was found that the students were more active in the lessons they worked with the worksheets in mathematics course and they had fun and learned the concepts and attainments.