PKK'nın uluslararası terör faaliyetlerinde Avrupa ülkelerinin rolü
The role of Europen countries on international terrorist activities of PKK
  1. Tez No: 271223
  2. Yazar: ÖMER ÖZÜYILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA BAYRAKTAR DURGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
PKK terör örgütü ülkemizin en önemli sorunlarından biridir. Ülkemizin son otuz yılı ve milyarlarca doları, bu sorunu ortadan kaldırmak için harcanmıştır. 1978 yılında birkaç kişi ile başlayan terör faaliyetleri, şimdilerde yüz binleri aşan uluslararası bir terör organizasyonu olarak varlığını devam ettirmektedir.PKK terör örgütü kuruluşunda her ne kadar kendine has etnik bazı argümanları kullanıp, sözde bu temelde bağımsız mücadele verdiğini ifade etse de, aslında durumun böyle olmadığı sonradan ortaya çıkmıştır. Terör örgütünün ilk dönemler Suriye, S.S.C.B., İran ve Filistinli grupların ve ülkelerin denetimindeyken zamanla Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi, Almanya, Hollanda, İsveç, Fransa, İsrail ve ABD gibi ülkelerle de ilişki kurduğu ve bu ülkelerin menfaatleri doğrultusunda faaliyet gösterdiği görülmüştür.1960'lar dan sonra Avrupa ülkelerine yönelik gurbetçi akını gerçekleşmiş ve neticesinde Avrupa'da önemli oranda Türkiye'den göç eden bir nüfus kitlesi ortaya çıkmıştır. İşte bu kitle zamanla örgütün en önemli lojistik, elaman ve mali kaynağı haline gelmiş, terör örgütü Avrupa ülkelerinde yerleşerek bu ülkeleri siyasal üssü haline getirmiştir.Bu çalışmada ki amaç ise ortaya çıkan bu durumu, bu örgütün Avrupa çalışmalarının neler olduğunu ve karşı faaliyet olarak nelerin yapılmasıyla terör faaliyetlerinin pasifize edilebileceğini analiz etmektir.Bu çalışmada bölücü terör örgütünün ortaya çıkışı, amacı, bölgesel ve sonra uluslararası bir terör örgütü haline gelişi, bu süreçte Avrupa ülkelerinde nasıl faaliyet yürüttüğü ve bir kısım Avrupalı devletlerin örgütü isteyerek veya göz yumarak ülkelerinde nasıl barındırdığını incelemeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
PKK terrorist organization is one of the biggest problems for our country. The last 30 years of our country and billion dollars of our country as well was expended to abolish this problem. Terrorist activities began with a few people in 1978, nowadays these activities continued as an international organization with more than hundred of thousand people.Although PKK terrorist organization said that they fought for the ethnical argument at the foundation stage and without any connection with other countries, it appeared afterwards that the situation was not like that. Terrorist organization was under control of Syria, U.S.S.R, Iran, and Palestine at the first stage, in the course of time, terrorist organization linked to Greece, South Cyprus, Germany, Holland, Sweden, France, Israel, and U.SA. and got active for these countries? advantages.Turkish gastarbeiters flown to the European countries after 1960 and as a result of this, a big amount of Turkish immigrants appeared in Europe. Thus, this crowd of people turned into the most important logistical, personnel and financial sources for terrorist organization and European countries turned into the politic bases of terrorist organization by locating in Europe.The aim of this study is to document the appeared situation academically. What are the Works of terrorist organization in Europe and what to do to passive these activities as counter strike?