Atılganlık düzeyleri farklı ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinde stres yaratan yönetici davranışları ve öğrencilerin başaçıkma davranışlarının belirlenmesi
Determinig administrators behaviours which cause stress on eight grade students of primary school who have different assertiveness levels and students behaviours to cope with this stress
  1. Tez No: 271224
  2. Yazar: ÖZER BALKANCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERDA ŞULE KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırma, ilköğretim okullarında görev yapan yöneticilerin, öğrencilerde stres yaratan davranışlarına ve öğrencilerin bu stres karşısında baş vurdukları başaçıkma davranışlarına yönelik öğrenci görüşleri ile atılganlıkları arasındaki ilişkiyi incelemektedir.Araştırmaya İstanbul ili Esenyurt ilçesinde bulunan 12 İlköğretim okulunda öğrenim gören 448 8. sınıf öğrencisi katılmıştır. Öğrencilerin doldurmuş oldukları anketlerin geçerli 436 tanesi değerlendirmeye alınmıştır.Anketler aracılığıyla toplanan verilerin çözümlenmesinde SPSS 15.0 programından yararlanılmıştır. Çözümlemelerde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma gibi betimsel istatistiklerle birlikte t-testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson-Momentler çarpımı ve LSD testi gibi anlamlandırıcı istatistiksel teknikler kullanılmıştır.Araştırma sonucunda elde edilen bulgular, ölçekteki tüm yönetici davranışlarının öğrencilerde stres yarattığı, öğrencilerin atılganlıkları arttıkça stresle başaçıkma davranışlarını gösterme sıklıklarının azaldığı yönündedir.
Özet (Çeviri)
This research examines the correlation of the students? assertiveness with primary school administers behaviours what caused stress on students and the students? opinion about the way how they deal with this stress.448 eighth grade students took place in the research from the 12 primary schools in district of Esenyurt in Istanbul. From the public surveys which are filled out by students 436 surveys are found valid and are evaluated.SPSS 15. Program is utilized in the process of analyzing the data what collected from the surveys. The descriptive static?s methods such as frequency, percentage, arithmetic mean, standard deviation and the explaining static?s methods such as t-test, one way variance analysis, Lsd test and Pearson Momentum Correlation are used in the analyses.The findings at the end of the research verify that all administrators? behaviours in scale, cause stressed on the students and the frequency of showing behaviours on coping with the stress decreases when the students? assertiveness increases.