Tükenmişlik sendromuna etki eden faktörler (Antalya 112 acil Çağrı Merkezi çalışanları örneği)
The factors affecting the burnout syndrome on personnel who working Antalya 112 Emergency Call Center
- Tez No: 397491
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Tükenmişlik sendromu, çalışma hayatında pek çok etkenle birlikte ortaya çıkan baskı unsurlarının bireyin çalışma yaşamını engellemesi anlamına gelmektedir. Sendromu oluşturan etkenler bireysel, örgütsel ve çevresel olabilir. Çalışanların aile yaşamları ve çevreleri ile ilgili bir takım sorunların iş yaşamını etkilemesi ya da tam tersine iş yaşamındaki sorunların aileyi ve çevreyi de etkilemesi mümkündür. Bu çok boyutlu yapı içerisinde stres ve baskı ile birlikte oluşan tükenmişlik halini bireyin nasıl yaşadığı, hangi etkileyenlere maruz kaldığı, hangi etkileyenlerin tükenmişlik üzerinde daha çok etkili olduğunun ortaya konulması gerekmektedir. Tükenmişlik kuramları çok çeşitli olmakla birlikte Maslach tarafından ortaya atılan tükenmişlik kuramı ve tükenmişliğin ölçülmesine yönelik çalışmalar oldukça önemlidir. 112 Acil Çağrı Merkezi çalışanları ve tükenmişlik sendromu düzeyine ilişkin bu çalışma kapsamında da Maslach tarafından ortaya atılan tükenmişlik kuramı ve ölçütleri ile bağlantılı olarak araştırma bulgularına yer verilmekte ve bunlara ilişkin puanlamalar aracılığıyla analiz yapılmaktadır. Araştırmada veri toplama tekniği bakımından anket tekniği uygulanmıştır. Kuramsal temeller anket çalışmasından elde edilen bulgularla bütünleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Burnout syndrome, with many factors at work that prevents the printing elements of the individual's working life means. Syndrome factors can be individual, organizational and environmental. A number of problems about business life can affect to employees' family lives and their environment or the problems about the family and the environment can affect to the business life, on the contrary. This along with the stress and pressure of the multi-dimensional structure in the form of burnout how experienced by the individual, which is exposed to the influencers, which turned out to be effective needs to be put more on burnout. While there are a variety of theories about burnout, Maslach Burnout Theory and burnout studies are very important. 112 Emergency Call Center employees, and in the context of the study of the level of burnout proposed by Maslach burnout in theory and research findings are provided in conjunction with the criteria and their scores are analyzed by means of. Survey technique was applied in the data collection technique. Theoretical foundations integrated the findings of a survey study.