İçsel ve dışsal dinamiklerin Türk Cumhuriyetlerindeki demokratikleşme sürecine etkisinin analizi
Analysis of internal and external dynamics that influence democratization process in Turkish Republics
  1. Tez No: 271235
  2. Yazar: NECİP YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYYAR ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu Tez Çalışmasında; Türk Cumhuriyetlerindeki demokratikleşme sürecini etkileyen içsel ve dışsal dinamikler ele alınmaktadır. Sovyetler Birliğinin yıkılışından sonra, bağımsızlığını kazanan söz konusu ülkelerin siyasal rejimleri demokrasiye doğru bir değişim sürecine girmiştir. Bu doğrultuda, Cumhuriyetlerdeki yöneticiler, uluslararası konjonktür ve vatandaşlarının demokratikleşme talepleri ile istikrarlı devlet inşası arasında bir denge kurmak durumunda kalmışlardır. Bu şartlarda gerçekleşen demokratikleşme ile ilgili sürecin hızı, şekli, yönü ve yoğunluğunun belirlenmesinde hem Cumhuriyetlerin içinden hem de dışarıdan birçok faktör rol oynamaktadır. Bu tezin hedefi bahsi edilen faktörler ışığında Türk Cumhuriyetlerindeki demokratikleşme sürecini incelemektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we examine the internal and external factors that influence the democratization process in Turkish Republics. After the collapse of the Soviet Union, these newly independet countries? political regimes started to change towards democracy. Relatively, ruling elites in these republics have faced a situation to balance between democratization demands of their citizens and international conjuncture with building stable states. Many factors play role in determining the pace, shape, direction and intensity of democratization taking place in such conditions. So the goal of this thesis is to elaborate the democratization process in Turkish Republics in the light of these factors.