Okulların fiziki ve sosyal gelişiminde belediyeler
The contributions of municipalities in development of physical and social conditions of schools
- Tez No: 271244
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEFER GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Eğitim, ekonomik ve sosyal kalkınmanın önemli belirleyicilerinden biri olarak gösterilen nitelikli insan gücünü ortaya çıkaran ve değerlendiren bir süreç olarak ele alınabilir. Günümüzde eğitim konusu, bireye ve topluma sağladığı ekonomik ve ekonomik olmayan birçok yararlarla gerek gelişmiş ve gerekse gelişmekte olan ülkelerde oldukça önemli bir duruma gelmiştir.Okullarımızın fiziki altyapısı ve donanım eksikliği çok ciddi boyutlara ulaşmış durumdadır. Yetersizlikler ve yoksunluklar bir yana; ikili eğitim, taşımalı eğitim, birleştirilmiş sınıflarda eğitim uygulaması yapılan, yeşil alan ve oyun alanı eksikliği olan okullarımızda eğitimin kaliteli bir şekilde gerçekleşmesi elbette ki zordur.Yukarıda belirtilen eksikliklerin giderilmesi düşüncesi, gerek devlet yöneticilerini gerekse bilim adamlarını yerel yönetimlerin eğitime ekonomik, mali ve sosyal açıdan katılımı fikrini doğurmuştur.Tüm bu düşüncelere rağmen 1930 tarihli 1580 sayılı Belediye Yasası belediyelerin yani yerel yönetimlerin eğitime ve okullara direk veya dolaylı olarak herhangi bir şekilde katkıda bulunmasını engelliyordu. Fakat değişen zaman içerisinde daha önce bahsettiğimiz yoksunluklardan dolayı eğitime belediyelerin katılımını zorunlu hale getirmiştir. Bu nedenle 03.07.2005 tarihinde 5393 sayılı yasa 13.07.2005 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak 59. hükümet tarafından yürürlüğe konulmuştur. Bu yasa ile belediyeler; okul öncesi eğitim kurumları açabilir, devlete ait her derecedeki okul binalarının inşaatı ile bakım ve onarımını yapabilir veya yaptırabilir, her türlü araç gereç ve malzeme ihtiyacını karşılayabilir; gerektiğinde öğrencilere, amatör spor kulüplerine malzeme desteği sağlar. Maddesiyle belediyelerin yani yerel yönetimlerin okullara ve eğitime her türlü fiziki ve sosyal katılımının yolu açılmıştır. Araştırma konumuzun temelini oluşturan bu yasa ile eğitime sağladığı her türlü iyileştirme örnekleriyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Education can be regarded as a process that reveal and improve the high quality manpower which is demonstrated as one pf the most important determiners pf economical and social development. Today education issue has an important place both in developed and developing countries with many economical and non-economical benefits it provides for and developing countries.Physical infra-structure end equipment shortage of our schools has reached to very serious levels. It is , of course, difficult to perform a high quality education at schools without green areas, play fields where double educations, transport education and education with combined classes are performed leave inadequacies and deprivations aside.The idea of removing the inadeguacies mentioned above bought forth the idea of participation of local administrators economically, financially and scially in the minds of both government administrators and scientists.In spite of these considerations, 1930 dated and 1580 numbered Municipal Law prevented local administrations from making contributions to education and schools directly or indirectly. However, in time it became an obligation for Municipalities to contribute to education because of above mentioned inadequacies. For this reason, 5393 numbered law was published on Official Gazette on 13.07.2005 and put into force by 59.goverment. With this law municipalities ?Can open pre-schools, education institutions, carry out maintenance and repair and building of all level state schools, provide every kind of equipment and material needs. With this article the way is opened for municipalities in other words local administrations to make all physical and social contributions to schools and educations. This law which constitutes the basics of our research and every kind of development it has made in education is examined with examples.