Lise gençlerinin kişilik gelişimlerine okul açık mekanlarının etkisi
The affect of school open spaces to high school students' personality development
  1. Tez No: 461820
  2. Yazar: SİNEM KIZILASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZBİLEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Ergenlik, kişilik gelişiminde önemli bir dönemdir. Bu nedenle ergenlikle ilgili birçok kuramda kişilik gelişimi üzerinde durulmaktadır. Kişilik gelişiminde etkili olan birçok faktör vardır. 'Fiziki çevre' de bu faktörlerdendir. Literatürde okulların sahip olması gereken özellikler 'okul iklimi' kavramı ile açıklanmıştır. Bu çalışma kapsamında ise okul ikliminin fiziksel ve sosyal boyutları üzerinde durulmuştur. Okul ikliminin fiziksel ve sosyal boyut açısından yeterli olduğu okullarla bu boyutların kısmen yeterli ve/veya yetersiz olduğu okulların karşılaştırması yapılarak öğrencilerin kişilik gelişimleri üzerindeki etkilerinin saptanması bu çalışmanın amacıdır. Çalışmanın uygulama kısmı dört aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada çeşitli özellikleri değerlendirilerek çalışma yapılacak okullara karar verilmiştir. İkinci aşamada çalışma yapılan okulların öğrenci ihtiyaçlarını karşılama oranları belirlenmiştir. Üçüncü aşamada okul bahçelerinin yeterlilikleri ve öğrenci etkinlikleri arasındaki ilişki ortaya koyulmuştur. Son aşama da ise elde edilen bütün veriler bir arada değerlendirilerek okul açık alanlarının lise gençlerinin kişilik gelişimine etkisi belirlenmiştir. Sonuç olarak okul açık alanlarının öğrenci ihtiyaçlarını karşılaması gerektiğinin ne derece önemli olduğu ve fiziksel - sosyal boyut açısından olumlu bir okul iklimine sahip okulların öğrencilerin kişilik gelişimlerini olumlu etkileyen faktörlerden biri olduğu ortaya koyulmuştur. Geliştirilen çalışma modeli ile lise gençlerinin kişilik gelişimlerinin hangi okul ortamları ile desteklenebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Adolescence is an important period in personality development. For that reason, personality development is emphasized in many theories about adolescence. There are many factors that are effective in personality development. Physical environment is one of these factors. The specialities that the schools should have are explained by the concept of“School Climate”in literature. This study is emphasized on the physical and social dimensions of“School Climate”. The purpose of this study is to determine the effects of School Climate on the personality development of students by making a comparison between the schools which are adequate from physical and social dimensions and the schools which are partly or not adequate from physical and social dimensions of school climate concept. The application part of this study consists of four phases. In the first phase of the study, the schools where the application was going to be done were decided by evaluating various specialities of them. In the second phase, the rates of meeting the student needs of the schools were determined. In the third phase, the relationship between the adequacy of school gardens and student activities were determined. In the last phase of the study, effect of open school areas to the personality development of high school youth was determined by evaluating all the data obtained. As a result of the study, the importance of the need of school open areas to fulfil the student needs and the schools which have a favourable school climate from physical and social dimensions are one of the factors that have a positive effect on the personality development of the students were proven. The kind of school environment that would support the personality development of high school youth was introduced with the developed working model.