İşletmelerde 360 derece eğitim başarısı değerlendirme yöntemi: Bir banka uygulaması
The 360 degree training performance assesment method in organizations: Application in a bank
  1. Tez No: 271258
  2. Yazar: SAVAŞ DURGUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, işletmelerde verilen eğitimlerin sonunda yapılan değerlendirme sürecinde daha önce çeşitli işletmelerde yapılan değerlendirme yöntemlerinden farklı olarak 360 derece eğitim başarısı değerlendirme yönteminin uygulanabileceğini göstermektir.Araştırma kapsamında İstanbul çeşitli semtlerinde 1 özel bankanın 50 şubesinde görevli ve araştırmaya konu olan eğitimi alan çalışanlar, beraber çalıştığı iş arkadaşları, bağlı oldukları 1. ve 2. yönetciler ve sürekli iletişim halinde bulundukları müşterilere eğitimden hemen sonra ve eğitimden 1 ay sonra olmak üzere 2'şer defa aynı anket formu dağıtılmış, tamamı geri alınmıştır. Geri alınan 900 anket formu üzerinden analizler yapılmıştır. Çalışma sonucunda yapılan analizler ile birlikte 360 derece eğitim başarısı değerlendirme yönteminin sonucunun anlamlı ve olumlu yönde çıktığı görülmüştür. Bu da yapılan araştırma ile beraber alternatif olarak sunulan 360 derece eğitim başarısı değerlendirme yönteminin bir çok işletmede uygulanabileceğinin göstergesi olmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to prove that the 360º Training Performance Assesment Method can be used for assessing the success rate of training/educational programs conducted in organizations as a different alternative to the existing models.Survey/questionnaire forms have been distributed twice among the staff of 50 branches (all in Istanbul) of a private bank located located in Istanbul who have have participated in the training programs, their workmates, the 1st and 2nd Managers to whom they report and the customers with whom they have close business relationships; once right after the training sessions and one month after the sessions were ended. All of the questionnaires (totalling to 900) forms were collected back and analysed. Following the analysis, it has been observed that the 360º Training Performance Assesment Method is providing sensible (useful) and positive results. This is a proof of the fact that 360º Training Performance Assesment Method can be applied in many organizations as an alternate model for rating (measuring) the success of training/educational programs in organizations.