İşgören stresinin, motivasyon üzerine etkisi ve bir uygulama (Emniyet teşkilatı)
The effect of emplayees? stress on motivation and an application (security department)
  1. Tez No: 271257
  2. Yazar: SEÇİL GÜRÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM MERCANLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Günümüzde işletmeler, küreselleşen dünya ile birlikte, sürekli gelişen çevreye, değişimlere ve global rekabete karşı ayakta kalmak zorundadır. İşletmelerin bu ortamda başarılı olabilmelerinde en büyük faktör, çalışanların en iyiyi yapabilmeleri için motivasyona sahip olmalarına bağlıdır. Aynı zamanda çağımızın önemli bir hastalığı haline gelen stres ise, çalışanların örgüt ortamında görevlerini yerine getirirken çeşitli nedenlerle ortaya çıkmakta ve dolayısıyla strese giren işgörenin motivasyonu etkilenmektedir.Bu çalışmanın amacı, işgörenlerin iş motivasyonu ve iş stresi arasındaki nasıl bir ilişkinin var olduğunun tespit edilmesidir. Çalışmanın uygulama bölümünde stres ve motivasyon arasındaki ilişki emniyet alanında polisler üzerinde incelenmiştir.Tez üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde motivasyon kavramı, teorileri ve işgörenleri motive eden faktörler üzerinde durulmaktadır. Tezin ikinci bölümünde stres, işgörenleri etkileyen stres faktörleri ve stres yönetimi üzerinde durulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümü, polisler üzerinde motivasyon ve stres ilişkisine yönelik uygulamadır. Çalışmanın amacına uygun olarak, iş stresi ile motivasyon ilişkisini ölçmek için anket yöntemine başvurulmuştur. Bu çalışma için kullanılacak veriler, İstanbul Küçükçekmece ilçesinde; Sefaköy, Halkalı, Kanarya, karakollarında 116 polise, 100 sorudan oluşan bir anket uygulanmak suretiyle elde edilmiştir. Araştırma sonuçları değişkenlerin tipine göre, SPSS 13 programı kullanılarak ve frekans dağılımları, anova testi, doğrusal regresyon analizleri kullanılmak suretiyle test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the globalization of the world, nowadays the companies should stand against the global rivalry and global changes. The most important factor for the companies to be successful in this environment depends on the motivation of the employees for able to do their best. On the other hand, stress which appears among the employees because of different reasons during their works, affects the motivation of them deeply.The purpose of this study is to find out the relation between the motivation of the employees and working stress. In application, the relation between stress and motivation is analyzed among the policemen.This thesis is composed of three parts. In the first part, the term of motivation, its theories and the factors that affect the employees were studied. In the second part, stress, the factors that affects the employees and stress management were studied. The third part is an application of the relation of motivation and stress among the policemen. According to the goal of this study, questionnaire technic is applied in order to evaluate the relation between the working stress and the motivation. The data which is used in this study is taken by applying the questionnaire which is composed of 100 questions to 116 policemen at Sefakoy, Halkali, Kanarya police stations in Istanbul Kucukcekmece. SPSS 13 program, frequency allocation, anova test, linear regression had been used to the results of the study according to the type of the variation.