İnsan kaynakları yönetiminde performans değerlendirmesi: TCDD Genel Müdürlüğü örneği
Performance evaluation of human resources management: The case of TCDD General directorate
- Tez No: 271268
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN YAYMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Günümüzde bir örgütlün maddi kaynakları ne kadar sağlam olursa olsun, insan kaynakları yeterli etkinliğe sahip değilse başarı olasılığı düşük olacaktır. İşte insan kaynağının önemi bu kadar fazla olunca örgütlerde insan faktörü üzerinde yapılan çalışmalar hızla artmış ve insan kaynakları yönetimi hızla gelişmiştir.İnsan kaynakları yönetiminin vazgeçilmez unsurlarından olan performans değerleme sistemi önemli bir yere sahiptir. Performans değerleme sistemi, insan kaynakları yönetiminde yol gösterici olup, çalışma hayatının işe başlama, görevde yükselme statü ve ücret belirleme gibi unsurları üzerinde etkili bir ölçüt olarak ortaya çıkmaktadır.Örgüt için personelin en önemli özelliği, örgütün amaçlarına yapmış olduğu katkıdır. Bu katkı, personel başarımı ya da diğer bir deyişle personel performansı olarak adlandırılmaktadır. Yüksek performans gösteren personel görev ve sorumluluklarını başarıyla yerine getiren kişidir, böylece örgütün amaçlarına da katkıda bulunmuş olur. Performans değerlendirmesi ise, personelin işletme amaçlarının gerçekleşmesine yapmış olduğu katkının ölçülmesidir.Bu araştırmada performansın değerlendirilmesinin gerekliliği ve önemi, TCDD Genel Müdürlüğünde yapılan bir araştırmayla ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre TCDD Genel Müdürlüğünde performans değerlendirme bilincinin yeterince gelişmediği ve yapılan performans değerlendirme uygulamalarının da amacından uzak olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Although an organization has very strong financial sources, if it doesn?t have sufficient human sources, its fair chance will be limited. Since the importance of human resources is very much like this, the studies regarding the human factor have been increased and human resources management has been improved quickly.The performance evaluation system that is indispensable for human resources management has an important place. The performance evaluation system is a guide for human resources management, and it has risen to surface as an effective measure to determine the stages of working life areas like starting job, promotion in an office, and determining the wages.The most important feature of an organization?s member is the contribution for the targets of that organization. This contribution is named as personnel success or, in other words as a personnel performance. The personnel representing high performance is the person who realizes his/her tasks and responsibilities successfully, and he/she also makes a contribution to the targets of the organization. As for performance evaluation, it is the measurement of the contributions which has been made in order to reach the enterprise?s targets.In this study the requirement and importance of performance evaluation has been tried to put forth via an research done in General Directorate of Turkish State Railways. It has been obtained from the research findings that the performance evaluation concept has not growth in General Directorate of Turkish State Railways and, the applications that have been realized in this directorate are far from its real targets.