Türkiye'de vergi denetiminin etkinliğinin incelenmesi ve değerlendirilmesi
Assesment and analysis of the efficiency of tax inspection in Turkey
  1. Tez No: 271267
  2. Yazar: MESUT HASTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KIZILOT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Vergi kamu giderlerinin finansmanında kullanılan önemli bir maliye politikası aracıdır. Beyan esasının geçerli olduğu vergi sistemlerinde, yükümlülerin beyanı doğru kabul edilmekte ve yükümlülerin vergi beyanlarının doğruluğu ve güvenilirliği vergi denetimi ile sağlanmaktadır.Vergi sisteminin ve vergi idaresinin etkinliğinde temel belirleyici unsur, etkin işleyen bir denetim yapısının varlığıdır. Vergi denetiminin yapısı ve işleyişi, vergi mevzuatı, denetim standartları, denetim elemanlarının sayısı ve nitelikleri, denetimde teknolojik altyapının etkin kullanımı vergi denetiminin etkinliğini belirleyen unsurlar olmaktadır.Vergi denetim elemanlarının yetiştirilmeleri, sayılarının artırılması, denetlenecek sektör, konu ve yükümlülerin belirlenmesinde riskli olanların seçimi, denetim standartlarının ve denetimde iş süreçlerinin belirlenmesi, iyi işleyen bir iç denetim sistemi vergi denetiminde etkinliğin oluşmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Tax is an impotrant fiscal policy tool used for finincing public expenditures. In declaration based tax system , taxpayers income declaration is accepted as true and its relability and accuracy verified through tax inspection methods.That the presence of an effective tax inspection system is determining factor for the effecy of the existing tax system and tax administration. The organisational structure and administration of tax inspection system, tax laws, inspection standards, the quality and the number of tax inspectors and, using technological insturments at tax inspection in an effective manner are determiner factotors for the efficiency of tax inspection.There is no doubt, to train tax inspectors properly and increase the number of them, to chose the risky sectors, issues, and taxpayers, to determine inspection standards and tax inspection work processes and to have a good working internal audit system are useful to improve the efficiency of tax inspection.