Ekonometik bir yaklaşımla altın piyasasının incelenmesi
Gold market analysis with an econometric approach
  1. Tez No: 271295
  2. Yazar: FATMA İLKAY TAŞÇI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENOL ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Altın uzun dönemler parasal sistemde önemli bir yere sahip olmuştur. Uluslararası ticaretin ve finansal piyasaların gelişmesi ile parasal sistemdeki yerini kaybetse de, değer saklama aracı olarak hala kullanılmaktadır. Bu çalışmada, altınının ekonomik sistemdeki yeri, dünya ve Türkiye ekonomisinde altının önemi ve kullanım alanlarına değinilmiş ve dünya altın fiyatlarını etkileyen faktörlerden Türkiye altın fiyatlarını etkileyebileceği düşünülen yedi tane bağımsız değişken seçilmiştir. Türkiye altın fiyatlarını temsilen Cumhuriyet altını fiyatlarının bağımlı değişken olarak kullanıldığı ekonometrik uygulama; durağanlık yaklaşımı, eştümleşme metodu ve hata düzeltme mekanizması çerçevesinde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gold has an important place in monetary system for a long-time. Over time, it lost it?s place in the monetary system, because of the developments in the international trade and financial markets, but it?s still been used as a value storage tool. In this study, gold monetary systems, gold?s importance in world and Turkish economy and uses of gold are mentioned. To analyse the factors which effects the Turkish gold prices, Cumhuriyet gold coin is used as dependent variable and seven other variables as independent variables. Analyses made by using stationarity approach, cointegration method and error correction mechanism.