İşsizlik-büyüme ilişkisi: Türkiye işgücü piyasası
Relationship between unemployment and economical growth: Turkish labour market
- Tez No: 271294
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜSLÜME NARİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tez çalışmasında Türkiye ekonomisinde 2001 krizi sonrası ve küresel kriz öncesi dönemde yaşanan büyümenin niteliği üzerine yapılan istihdamsız büyüme tartışması ele alınmış ve Radikal İktisat Okulu'na (Marksist Okul) göre kapitalist sistemin istihdamsız büyüme yarattığı sonucuna varılmıştır. Bu okulun istihdamsız büyüme kavramını kullanmamış olmasından ve ayrı bir model olarak da istihdamsız büyümeyi incelememesinden dolayı Türkiye ekonomisinde 2001 krizi sonrası ve küresel kriz öncesi dönemde yaşanan büyümenin niteliğinin literatürde tartışıldığı savunulmuştur.Anahtar Sözcükler1. İstihdamsız Büyüme2. Kriz3. Radikal İktisat Okulu4. Türkiye Ekonomisi5. İktisat Literatürü
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the polemic on jobless economic growth?s character in Turkish economy between 2001 crisis and the last global crisis. In addition to that it has been concluded that in accordance to Radical Economics Ecole?s view capitalist systems creats jobless economic growth. Due to lack of ?jobless economic growth? term in Radical Economics Ecole?s terminology and being absent model of jobless economic growth research in Radical Economics Ecole, it is shown that in economics literature there is an argument about the quality of economical growth in Turkish economy between 2001 crisis and the last global crisis.Key Words1. Jobless Economic Growth2. Crisis3. Radical Economics Ecole4. Turkish Economy5. Economics Literature