Finansal bilgilerin faaliyet bölümlerine göre raporlanması
Financial reporting according to operating segments
  1. Tez No: 271317
  2. Yazar: YILMAZ YENİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAVAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmanın amacı firmaların faaliyet bölümlerine ilişkin sonuçlarını mali tablolarında neden ve nasıl açıklayacaklarının belirlenmesidir. Bu kapsamda Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu tarafından yayımlanan ve International Accounting Standarts Board tarafından yayımlanmış standardın çevirisi olan Türkiye Finansal Raporlama Standardı No.8 üzerinde çalışılmıştır. Ayrıca bu standardın önceki versiyonu olan ve yine IASB tarafından yayımlanmış olan, Ülkemizde de bir dönem uygulanan IAS No.14 (Internatioan Accounting Standarts No.14) ile ilgili bilgiler verilmiş, Amerika Birleşik Devletlerinde uygulanan Statement Of Financial Accounting Standarts No 131 ile ilgili bilgiler verilerek günümüze gelinceye kadar konu ile ilgili nasıl düzenlemelerin yapıldığı anlatılmaya çalışılmıştır. Çalışma kapsamında ayrıca İMKB 100 şirketlerinin TMS No.14 ve TFRS No.8 kapsamında yapmış oldukları raporlamalar 2008 ve 2009 yılları itibari ile istatistiki incelemeye tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to determine; How and why an enterprise report information about operating segments. To explain this subject we examined that Turkey Financial Accounting Standarts No.8 established by Turkey Accounting Standarts Board (TMSK). This Standart is translation of International Financial Reporting Standarts No.8 issued by International Accounting Standarts Board. Additionally we studied on previous version of this standart International Accounting Standarts No.14. We also give information about Statement Of Financial Accounting Standarts No.131 which is used United States Of America and almost same with IFRS No.8. We also anallysed that, how IMKB 100 companies establishes their operating segments in their financial reports. And consequently, we determined how a company establishes its financial information about operating segments.