Birleşmiş Milletler ve Türkiye ekseninde deniz haydutluğu
Maritime piracy in the axis of United Nations and Turkey
- Tez No: 271328
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye-Avrupa Birliği İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmada deniz haydutluğu olaylarının arkasında yatan nedenleri ortaya koymak, uluslararası mücadele kapsamında başta ABD olmak üzere, diğer devletlerin ve Türkiye'nin soruna bakış açılarını incelemek, mücadeledeki boşlukları tespit ederek askeri tedbirlerin tek başına yeterli olup olmadığını analiz etmek ve mücadelede etkinliğin artırılması için öneriler getirmek amaçlanmıştır.Bu çalışma kapsamında, deniz haydutluğu kavramsal olarak tanımlanmış, söz konusu suçun nedenleri, yoğun olarak yaşandığı bölgeler ve etki alanları incelenmiş, deniz haydutluğuna karşı verilen mücadele uluslararası hukuk çerçevesinde analiz edilmiş, uluslararası ölçekte alınan güvenlik ve emniyet tedbirleri ortaya konularak mücadeledeki boşluklar saptanmış ve mücadelede Türkiye'nin rolü tartışılmıştır.Bu çalışmada kullanılan yöntem kitap, makale, rapor, haber, dergi ve elektronik kaynak incelemesidir.Çalışma neticesinde, deniz haydutluğu ile mücadelede yabancı devletlerin kendi menfaatleri doğrultusunda deniz alanlarında askeri unsurları ile varlık göstermesinin tek başına yeterli olmadığı, etkin mücadele için deniz haydutluğunun yoğun olarak yaşandığı ülkelerde siyasi istikrar ve ekonomik kalkınmanın sağlanmasının yanı sıra hukuki alt yapı eksikliklerinin de tamamlanması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; to present the reasons lying behind the maritime piracy; to examine the points of view, notably of the USA, other countries and Turkey, to the problem within the scope of international struggle; to analyse, by determining the gaps in the struggle, whether martial precautions alone are enough or not and; to make suggestions to increase the efficiency in the struggle are aimed.Within the scope of this study, maritime piracy has been defined conceptually. Also, the reasons of maritime piracy, piracy prone areas and its impact areas have been examined. Furthermore, the struggle against maritime piracy has been analysed within the concept of international law, and the gaps in the struggle have been determined by presenting safety and security cautions that are taken in international scale. Lastly, the role of Turkey in the struggle has been discussed.The method used in this study is analysing books, articles, reports, news, magazines, and electronic sources.As a result of the study, it has been concluded that, for the struggle against maritime piracy, existence of foreign states in the maritime area with their naval forces according to their own benefits alone is not enough; and for efficient struggle, in the countries prone to piracy, it is also needed to fill the gaps in judicial background as well as providing political stability and economic development.