Operasyonel risk yönetimi ve Türk bankacılık sektöründe bir uygulama
Operational risk management and an application in Turkish banking sector
  1. Tez No: 271327
  2. Yazar: MEHMET BİLGE ATAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ AYANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Finans dünyasında sunulan ürün ve hizmetlerdeki çeşitliliğinin artması ve bu ürünlerin karmaşık yapısı nedeniyle son yıllarda yaşanan çok sayıda skandal olayı bankaları faaliyetlerinden kaynaklan kayıpları için çare aramaya itmiştir. Piyasa ve krediler ile ilgili riskler dışında kalan hemen hemen bütün risk türlerini ifade eden operasyonel riskin ölçülmesinin önemi bankalar tarafından daha iyi anlaşılmaya başlamıştır. Yeni Basel Sermaye Uzlaşısı'nın yayınlanması ile birlikte bankacılıkta operasyonel risklerin ölçümü ve sermaye yeterliliği analizine dahil edilmesi ile ilgili kurallar oluşturulmuştur. Bu çalışma ile Basel II'nin operasyonel risk için sermaye gereksinimi hesaplamasında önerdiği basit yaklaşımlar sektörde faaliyet gösteren bir bankanın gerçek verileri kullanılarak anlatılmaktadır. Basit yaklaşımlara göre sermaye gereksinimi hesaplanmasında bankaların asgari üç yıllık mizan verisine gerek duyulmaktadır. Bu bağlamda bankanın 2006-2008 yıllarında kaydedilen yıl sonu mizan verilerine göre sermaye gereksinimi hesaplanmıştır. En yüksek sermaye gereksinimi miktarı temel gösterge yaklaşımından farklı olarak brüt gelir miktarını bankanın faaliyet kollarına dağıtarak sermaye gereksinimi hesaplanan standart yaklaşım yönteminde ortaya çıkmıştır. En düşük sermaye gereksinimi tutarına ise bireysel bankacılık ve ticari bankacılık faaliyet kolları için brüt gelir yerine toplam kredi tutarını dikkate alan alternatif standart yaklaşım yönteminde ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Numerous scandals experienced in the recent years encourage banks to find solutions to their losses generated from their operations due to the increasing trend of products and services supplied in the finance world. Measuring operational risk that describes almost all of risk types except market and credit risk has begun to be better understood. Publication of New Basel Capital Accord have laid down some legislation in order to measure operational risk and added them to capital adequacy analysis. This paper presents basic approaches of Basel II regarding capital adequacy by implementing real data?s of a bank operating in the sector. According to basic approaches, three year period trial balances of banks? are required in the time of calculating capital adequacy. Thus, capital adequacy has been calculated based on year ended trial balances between the periods of 2006 and 2008. Maximum capital requirement has occurred in standard approach which calculates capital requirement by distributing gross income to business lines of the bank differed from basic indicator approach. Besides, minimum level of capital requirement amount has been figured by alternative standard approach that considered total amount of credit instead of gross income in the business lines of consumer banking and commercial banking.