1980'lerden günümüze yoksulluğun Türk sinemasındaki sunumu
Poverty in Turkish cinema from 1980s to the present
  1. Tez No: 271344
  2. Yazar: FATMA ERBİL ERDUGAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELMA TOKUROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışma, 1980 sonrası yoksulluğun Türk sinemasında ele alınış biçimi üzerinedir. Bu açıdan, öncelikle yoksulluğun kavramsal betimlenmesine çalışılmıştır. Ardından, Türkiye'de 1980 sonrası yoksulluk ve geçmişteki yoksulluk durumundan ve algısından farklılaşan yönleri ele alınmıştır. Son olarak, seçilen sinema filmlerinde ortaya konan yoksulluğun niteliğini belirlemeye ve dönemin hâkim ekonomik ve sosyal belirleyicileri ile ilişkisi kurulmaya çalışılmıştır.Yoksulluk konusu geçmişte olduğu gibi bugün de iktisadi olduğu kadar politik ve sosyolojik anlamları da olan bir sorun olarak mevcuttur. 1980 sonrasında farklılaşan ekonomik ve sosyal politikalar yoksulluk konusuna ilişkin yaklaşımları da farklılaştırmıştır. Sinema sanatının ayırt edici özellikleri, ele alınan dönemin iktisadi ve sosyal olayları ile birlikte değerlendirildiğinde Türkiye'de yoksulluğun anlaşılması ve yorumlanması açısından zengin bir veri sağlayacak ve yorumlar geliştirmede yararlı olacaktır.Anahtar Kelimeler1.Yoksulluk2.Kentsel Yoksulluk3.1980 Sonrası Türkiye'de Yoksulluk4.Türk Sineması
Özet (Çeviri)
This study is about how Turkish cinema deal with poverty after 1980. In this respect, firstly the conceptual framework of poverty is described. Secondly, poverty after 1980s in Turkey and its differentiation from past situation and perception are discussed. Finally, the character of poverty introduced in the selected films determined and its relation with dominant economic and social determinant of that period revealed.Poverty, having sociological and political meaning as well as economic, is still an existent problem today as in the past. Changing economic and social policies after 80s have also changed approaches related poverty. When economic and social events of the period studied in this theses is evaluated together with distinctive features of cinema it will provide highly effective data in order to understand and interpret poverty in TurkeyKey Words1.Poverty2.Urban Poverty3.Poverty in Turkey After 19804.Turkish Cinema