Lex mercatoria ve uygulaması
Lex mercatoria and it's application
- Tez No: 271343
- Danışmanlar: PROF. DR. YÂDİGÂR İZMİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Tez çalışmamızda, küreselleşen dünyada önem kazanan uluslararası ticari örf ve âdet kuralları ve uygulaması incelenmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda ilk olarak, ülkemiz hukuku temel alınarak örf ve âdet kuralları incelenmiş daha sonra lex mercatoria kavramı ve son olarak Unidroit İlkelerine yer verilmeye çalışılmıştır.Konunun teorik açıdan geniş olması, uygulama açısından ise Mahkeme içtihatlarının dağınık olması ve Tahkim Kararlarına erişim güçlüğü çalışmamızın en önemli zorluğunu oluşturmuştur.Özellikle Unidroit İlkeleri olmak üzere, lex mercatoria'nın ve yeni lex mercatoria kapsamında olan tüm kuralların, özel hukukta irade serbestisi ilkesi sebebiyle her alanda uygulamasının daha da artacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our thesis study, international commercial custom and usages rules and their applications, which started to gain importance within the globalized world have been discussed. In this manner, first of all commercial custom and usages rules are discussed on the basis of our country?s legal system, and then lex mercatoria terms and finally Unidroit Principles are mentioned in the study.The main difficulties that has been experienced during our study, the issue?s being theoretically wide and the Court jurisprudences messy in application and the Arbitration Awards? being very hard to access.It has been concluded that the application of the rules (especially Unidroit Principles) in lex mercatoria and new lex mercatoria within all aspects is assumed to become widespread within the course of time due to edict autonomy principle in private law.