Çağdaş Türkçe tefsirlerde Zümer Suresi'ne yaklaşımlar
Approaches to Sure Sumer in contemporary Turkish interpretations
  1. Tez No: 271348
  2. Yazar: ŞÜKRAN KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. İDRİS ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Zümer Sûresi, kısa bir sure olmasına rağmen, tevhid ile ilgili getirdiği prensiplerden, insan psikolojisinin tahliline kadar birçok konuya, özlü bir şekilde yer vermiş olması nedeniyle önemli bir suredir. Böyle önemli bir sureyle ilgili olarak derinlemesine yapılacak bir çalışmanın, Kur'an'ın vermek istediği mesajın daha iyi anlaşılmasına katkı sağlayacağını düşündük. Bu amaçla çalışmamızda, çağdaş Türkçe tefsirler çerçevesinde Zümer Suresi'ndeki ayetlere getirilen yorumları ele aldık ve bu yorumların bir değerlendirmesini yaptık.Çalışmamızda izlediğimiz yöntem hakkında ise, kısaca şunları söyleyebiliriz; Öncelikle kaynakçamızı tespit edip bu kaynaklarda Zümer Suresi'ndeki her bir ayete getirilen yorumları tek tek inceledik. Daha sonra bu yorumları bir bütün halinde ilgili konu başlıklarıyla ele aldık. Bu yorumların bir değerlendirmesini yaparak çalışmamızı sonuç kısmıyla birlikte tamamladık.İslâm'ın ve tüm ilahi dinlerin temelini oluşturan Tevhid inancının, surenin ana konusu olması ve böyle önemli bir surenin çağdaş müfessirlerin yaklaşımlarıyla geniş bir şekilde ele alınmasının, Kur'an'ın açıklanmasına ve daha iyi anlaşılmasına yönelik olan tefsir çalışmalarına, küçükte olsa, bir katkı sağlayacağını umut ediyoruz.
Özet (Çeviri)
Although Sure Zümer is short in length, because of principles that it brought regarding monotheism (tevhid) and as it maintains various issues essentially up to the analysis of Human psychology, it is an important sure. We believed that carrying out a profound research on such sure, will contribute better understanding of the message that Koran wants to give. To this aim, interpretations of verses in sure Zumer in the framework of Contemporary Turkish Interpretations (Tefsir) were taken under consideration and these interpretations are evaluated.Followings can be said briefly regarding the method that the work based on; initially literature has been identified and all interpretations regarding each verses of Sure Zumer are analyzed one by one. Then, we take under consideration all interpretations as a whole under the related chapters. The work has been completed by a concluding chapter in which all interpretations have been evaluated.Main subject of sure Zumer is monotheism (tevhid) that is bases of all divine (ilahi) religions. This work focused on broadly this important sure within the framework of contemporary commentators?? approaches. I hope, this theses will make, at least little, contribution to the explanations of Koran and interpretations that helps better understanding of Koran.