Anonim şirketlerde menfi genel kurul kararlarının iptali
The cancellation of negative decisions made at the general shareholders? meeting of a joint stock company
- Tez No: 271359
- Danışmanlar: PROF. DR. YADİGAR İZMİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Genel kurul, anonim şirketlerin vazgeçilmez zorunlu bir organıdır. Anonim şirketin genel işleyişi ve yönetimi ile ilgili kararlar, tüm ortakların katılma hakkına sahip olduğu genel kurulda alınır ve şirketin iradesi genel kurulda oluşur. TTK anonim şirket genel kurul kararları ile ilgili hükümsüzlük halleri için yalnızca iptal edilebilirliği düzenlenmekle beraber, baştan itibaren geçersiz olan yani yok hükmünde olan ve konusu itibari ile imkansız olan veya kanunda belirtilen esaslı şartları içermeyen butlan kapsamındaki kararları ayrıca düzenlememiştir.Anonim şirket menfi genel kurul kararlarının iptali bu inceleme kapsamında, ilgili mevzuat, öğreti ve mahkeme kararları ışığında çeşitli yönleriyle ele alınmaktadır.Çalışmamızda, genel anlamıyla genel kurul kararlarının iptali değerlendirilmek suretiyle, menfi genel kurul kararlarının iptal edilebilirliği üzerinde durulmuştur. Menfi genel kurul kararları hukuki mahiyetleri açısında incelendiklerinde karar kavramı içerisinde değerlendirildiklerinden, menfi genel kurul kararı ile olumlu bir etkinin doğduğu durumlarda, karar TTK.m.381 kapsamında iptal davasına konu olabilmelidir.
Özet (Çeviri)
General Shareholders? Meeting is an essential and mandatory part of a joint stock company. Decisions regarding the operation and management of a company are made at the General Shareholders? Meeting, in which each shareholder has the right to participate and the will of the company is established. Although the Turkish Trade Act (TTK) arranges the defeasibility conditions in cases of nullity concerning the decisions made at the General Shareholders? Meeting, it does not provide special arrangements for decrees of nullity, which have been null since the beginning ? i.e. regarded as legally invalid ? and are unfeasible as regards their subjects or do not include the essential terms specified by law.In the framework of this study, the cancellation of negative decisions made at the General Shareholders? Meeting is examined from different perspectives in light of the relevant legislation, discipline (or doctrines) and court decisions.This study discusses the defeasibility of negative decisions made at the General Shareholders? Meeting, over a general analysis of the cancellation of decisions taken at general shareholders? meetings. As the negative decisions made at general shareholders? meetings are regarded as decrees in terms of their legal character, they shall be subject to action of nullity, pursuant to Article 381 of the Turkish Trade Act, in cases where the negative decision made at the General Shareholders? Meeting causes a positive effect.