16. yüzyılda Osmanlı ekonomisinde piyasa'nın karşıtı pazar
Market economy versus bazaar in 16th century Ottoman economy
- Tez No: 271358
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Osmanlı devleti, İslam'ın üretmiş olduğu gelenekle kendi medeniyetinikurmuştur. Bu medeniyetin kuruluşunda muhakkak insanlık tarihininmedeniyet birikiminin de etkileri bulunmaktadır. Ancak, modernizmin henüzvar olmadığı dönemde yani geleneksel dünyada teşekkül etmiş bumedeniyetin ancak ait olduğu gelenek bağlamında sağlıklı bir şekildeincelenmesi ve anlatılabilmesi mümkündür. Bu başlı başına bir metotgerektirmektedir.Bu tez çalışmasında; zemini teşkil eden gelenek ve onun ürettiği birekonomik sistem olarak Pazar bütünü araştırılmıştır. Böylece ortaya konanPazar; Avrupa Piyasası üzerinden, sağlıklı bir Avrupa ve Osmanlı zihniyetimukayesesine girişilmiştir. Bu mukayese ile yukarıda bahsedilen metotunsağlaması da yapılmıştır. Bu sağlama yoluyla bu iki yapının ait olduklarızihniyet dolayısıyla farklı metotlar vasıtasıyla incelenmesi gerektiği ispatedilmeye çalışılmıştır.Genelde tarihçi yaklaşımlarla teori zemininde yürütülen bu çalışmada, yer yerSiyâset-nâmeler, Nasîhat-nâmeler, Kronikler, Arşiv Malzemesi ve diğer türdemalzemelere müracaat edilmiştir. Kimi zaman zihniyet üzerine yapılmış diğerçalışmalardan da faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ottoman Empire established its own civilization with the tradition produced byIslam. For the establishment of this civilization, there are certainly effects ofthe civilization accumulation of human history. But, this civilization formed intraditional world that there was no modernism, could be reviewed andexplained correctly as a part of belonging tradition. This requires anindependent method.In this thesis study, overall Bazaar is searched as a tradition that comprisesa basis and economic system produced by this tradition. Thus, over theproduced Bazaar, European Market, a healty Europe and Ottomancomparison is done. With this comparison, the above-mentioned method ischecked. By means of this check, it has been tried to prove that this twostructure should be reviewed with different methods because of mentalities ofbelonging to.Generally in this study conducted with historical approaches in a theory base,Siyaset-nameler (Politic Books), Nasihat-nameler (Moral Books), Chronics,Archive Materials and every kind of materials were used. Sometimes, otherstudies relating to the mentality are utilized.