Motivasyon araçlarının çalışanların performansı üzerindeki etkisi: Türk Telekom personeli üzerinde bir uygulama
The impact of the motivational tools on the performance of employees: An application on Türk Telekom personel
  1. Tez No: 271377
  2. Yazar: LEYLA AVŞAR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Motivasyon çalışanların örgütsel amaçlar doğrultusunda isteyerek çalışması ve verimli olması için gerekli şartların araştırılması ve oluşturulması şeklinde tanımlanır. Motivasyon uygulamalarının temel amacı çalışanların amaçlarıyla işletmenin amaçlarının birbirleriyle uyum içinde olmasıdır. Bu nedenle işletmede motivasyonu özendirici çeşitli faktörler kullanılmaktadır.Günümüzde işletmelerin başarısı ve diğer işletmelerle rekabet etmesi çalışanların motivasyonu ile doğrudan ilgilidir. İyi motive edilmiş çalışan işletmelerin başarılı olmasında önemli katkı sağlar. Her çalışanın istekleri birbirinden farklıdır, çünkü motivasyonu etkileyen çok sayıda faktör vardır. Bunlar kişiden kişiye farklılık gösterir.Bu çalışmada Ankara Türk Telekom'da çalışan personelin motivasyonunu etkileyen faktörler belirlenmeye ve bu faktörlerden hangisinin çalışanların performansını arttırdığı saptanmaya çalışılmıştır.Araştırma sonucunda, performansa dayalı adil bir ücret, iş güvencesi, takdir, çalışan arkadaşlarıyla uyum, fiziki ortamın uygunluğu, çalışanların yeteneğini kullanması, ekip çalışması, sosyal faaliyetler, hizmet içi ve hizmet dışı eğitim, iş rotasyonu çalışan personelin motivasyonunu olumlu yönde etkilediği görülmüştür.Böylece bu çalışmada görüldüğü gibi motivasyon düzeyi iyi olan çalışan personelin performansı da yüksek olur. Bu da motivasyon düzeyi ile performans düzeyinin birbiriyle orantılı olduğunu ortaya çıkarır. Motivasyon ile performans arasında pozitif yönde olumlu bir ilişki olduğu söylenebilir.Anahtar Sözcükler1.Motivasyon2-.Motivasyon Teorileri3-Örgütsel Motivasyon Araçları4-Performans Değerleme
Özet (Çeviri)
Motivation is defined as employees work towards the goals of the organization and investigate and establish the necessary conditions to be efficiency. The main purpose of the motivation practices is the conformity between the goals of the employees and the goals of the organization. Therefore, there are several factors used to encourage motivation in organizations.Nowadays, the success of organizations and to compece with other organizations is directly related with the employees motivation. Well motivated employees provide an important contribution to the success of organizations. There are many factors that affect motivation which vary from person to person.In this thesis, we try to determine that which factors influence on the epmloyees motivation, who work in Ankara Türk Telekom, and which of these factors increase the performance of employees.In conclusion, it is concluded that a fair wage based on performance, work insurance, assessment, compliance with other employees, suitability of physical environment, teamwork, social activites, inservice training, job ratation are positively affect the employees motivation.In brief, the performance of employee who well motivated is higher. Consequently, motivation level and performance level are commensature with each others. There is positive relationship between motivation and performance.Keywords1. Motivation2. Theories of Motivation3. Organizational motivation tools.4. Performance Measurament