Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ışığında terörle mücadelede insan haklarının sınırlandırılması
Limitations on human rights during fighting against terrorism in the aspect of the decisions of the European Court of Human Rights
- Tez No: 271376
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TUNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Law, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 510
Özet
Terörle mücadele ve insan hakları ilişkisi, son dönemde üzerinde en çok tartışılan ve dünya gündemini meşgul eden konulardan birini oluşturmaktadır. Özellikle 11 Eylül saldırıları ile uluslararası bir boyut kazandığını ortaya koyarak küresel bir tehdit haline gelen teröre karşı, gerek devletlerin gerekse uluslararası toplumun yeni önlemler alması, kaçınılmaz bir zorunluluk olarak ortaya çıkmıştır. Bu çerçevede alınan yeni önlemler, bazı hak ve özgürlüklerin sınırlandırılması sonucunu doğurmakta, güvenliği sağlama ihtiyacı, insan hakları ve özgürlükler alanında daralmaya yol açmaktadır.Güvenlik sağlanmadıkça, hak ve özgürlüklerin güvencede olduğunun ileri sürülemeyeceği açıktır. Öyleyse başta insanları ve bu bağlamda insan haklarını hedef alan teröre karşı mücadele edilmesinin gerekliliği yadsınamaz. Bu gereklilik, terörle mücadele ulusal ve uluslararası düzeyde çeşitli önlemlerin alınmasını da haklı kılmaktadır. Bu noktada önem taşıyan konu, terörle mücadele edilirken alınan önlemlerle, insan haklarının hangi dereceye kadar sınırlandırılacağı hususu olmaktadır.İnsan haklarının korunması alanında getirdiği denetim mekanizması ile öne çıkan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, hak ve özgürlüklere yapılabilecek müdahalelerin sınırlarını çizmiştir. Söz konusu Sözleşme ile kurulan ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından işletilen sistem, insan haklarına terörle mücadele amacıyla getirilebilecek sınırlandırmaların belirlenmesinde de etkin bir rol oynamaktadır. Mahkeme, yargı alanına giren devletlerin terörle mücadeleye yönelik uygulamalarını Sözleşme hükümleri çerçevesinde denetleyerek, bu alanda da ortak standartların oluşturulmasına hizmet etmektedir.Bu standartlar, terör, güvenlik ve insan hakları ilişkisi üzerindeki tartışmaların küresel düzeyde bir süre daha devam edeceği düşünüldüğünde, Avrupa dışındaki coğrafyada da konuya ışık tutabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The relationship between the fight against terrorim and human rights is the most debated subject which employs the world?s item of the agenda lately. Against the terror which became a global threat especially after the 9/11 terrorist attacks, it is inevitable necessity to take new measures for both governments and the international community. The new measures taken in this context causes limitation of some of the rights and freedoms; the need to provide security causes limitation of human rights and freedoms.It is clear that the assurence of rights and freedoms cannot be alleged unless the security provided. So, the necessity to fight against terror which aims firstly humanbeing and in this context human rights is undeniable. This necessity exacts to take some measures both in national and international level against the fight against terror. The important point on this issue is that on which level should we limit the human rights while the measures taken during the fight against terrorEuropean Convention on Human Rights which stands out with its control mechanism on the prevention of human rights, draws the limits of the interference to the rights and freedoms. The system which was founded by the afore mentioned Convention and operated by the European Court of Human Rights, plays an effective role to determine the restrictions to the human rights for the aim of fight against terror. The Court serves to maintain common standarts by controlling the fight against terror implementations of the states which are under the jurisdiction of the CourtThese standarts, when considered the debates over the relations between terror, security and human rights will continue for a while on the global level, also have the enligthening character to the issue outside the region of Europe.