Somut olmayan kültürel mirasın müzelenmesi
Museuming the intangible cultural heritage
- Tez No: 271378
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzecilik, Folklore, Museology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
2006 yılında Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesine taraf olan Türkiye sözleşmede belirtildiği üzere somut olmayan kültürel mirasın korunması aşamasında müzelerin de rol alacağını kabul etmiştir. Somut olmayan kültürel miras 5 ana maddeyi barındırmaktadır. Bu maddeler çeşitli uygulama, gelenek ve sözlü anlatımlardan oluşmaktadır. Bu çalışmada, evreni kapsamı içerisinde belirlenmiş olan maddelerin müzecilik bağlamında irdelenmeye, somut olmayan kültürel mirasın müze ortamında sergilenmesi ile ilgili temel unsurları tespit etmeye çalışılmıştır.Somut olmayan kültürel mirasın her bir unsuru, müzeleme sürecinde kültürden kültüre değişim göstermektedir. Her bir konunun müzeleme aşamasında farklı sergileme teknikleri kullanılarak sunulması başarılı sonuçlar doğuracaktır. Bu çalışmanın ileride geliştirilecek yeni sergileme metotlarının belirlenmesinde sonraki çalışmalara kaynaklık etmesi, bu bağlamda konu üzerinde geliştirilecek yöntem ve tekniklerin, bu alandaki büyük boşluğu doldurması ve bundan sonra yapılacak bilimsel çalışmalara yeni açılımlar sağlaması dilenmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey, being one of the Parties in the Agreement on Museuming The Intangible Cultural Heritage signed in 2006 has agreed that, as stated in the agreement, museums shall have a role in museuming the intangible cultural heritage. The intangible cultural heritage consists of five main articles. These articles include practice, tradition and oral narratives. In this study, it was aimed to analyze articles determined within the scope of its population in terms of museology, to determine the fundamental elements about the exhibition of intangible cultural heritage in museum, also to reinterpret intangible cultural heritage within the context of museology.Every element of Intengible Cultural Heritage shows change at the museuming process acording to every culture. Presentation by using of different exhibiting technics of each subject at museuming process will show successful results. It is expected that this study would be a source for future researches about designating exhibiting ways and new methods and technics which will be generated about this subject would bridge a gap and would supply new expansions for future scientific researches.