Safahat'ta insanın zaman, mekân ve eşya ile ilişkisi
The relationship between man and time, place, thing in Safahat
  1. Tez No: 371158
  2. Yazar: DEMET KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED FATİH ANDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu çalışma Mehmed Âkif Ersoy?un Safahat adlı eseri temel alınarak hazırlanmıştır. Çalışmanın amacı, Mehmed Âkif Ersoy?un şiirlerinde insanın zaman, mekân ve eşya ile ilişkisini ortaya koymaktır. Giriş bölümü hariç üç bölümden oluşan çalışmada sırasıyla insanın zamanla, mekânla ve eşya ile olan ilişkisi irdelenmiş, sonuç ve değerlendirme bölümünde ise bu ilişkinin oluşturduğu tablo ve bu tabloya yapılan yorumlar genel olarak özetlenmiştir. Çalışmanın kapsamı Safahat ve Safahat dışında yer alan şiirler olmakla beraber yer yer düz yazılara ve kaynak eserlere de değinilmiştir. Bu tez, Mehmed Âkif Ersoy?un zaman, mekân ve eşya şuuruyla insanı yeniden inşa etme teklifi sunduğunu savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main source of this study is Safahat by Mehmed Âkif Ersoy. The purpose of the study is to reveal man?s relationship with time, place and thing based on Mehmed Âkif Ersoy?s poems. In the study, the man?s relationship with time, space and thing are respectively examined in three different chapters. In the conclusion part, the picture drawn by this relationship and comments on this picture are summarized. Although the scope of the study is the poems by Mehmed Âkif Ersoy included or not included in Safahat, his articles have also been used. This thesis argues that Mehmed Âkif Ersoy offers to revive an ideal humanbeing with the consciousness of time, space and thing.