İdari Yargılama Usulünde yetki
Veneu in Administrative Trial Precedure
- Tez No: 271384
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SEZGİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
İdari Yargılama Usulünde yetkili mahkeme kavramı, bir davayı hangi yerdeki idare veya vergi mahkemesinin çözeceği sorunu ile ilgilidir. Yetki sorununun ortaya çıkabilmesi için aynı tür mahkemeden ülkede birden fazla olması gerekmektedir. Türkiye'de idari uyuşmazlıkları çözmekle görevli ve yetkili birden fazla idare ve vergi mahkemesi bulunduğundan bunlar arasında yetki uyuşmazlıklarının çıkması kaçınılmazdır. Dava açılmadan önce yetkili yargı yerinin doğru tespit edilmiş olması, açılan dava ile elde edilmek istenilen sonuca ulaşmaktaki zamanı kısaltacaktır.Biz de bu önemi sebebiyle, idari uyuşmazlıklarla ilgili davaların hangi yerdeki idari veya vergi mahkemesinde açılması gerektiğini, İdari Yargılama Usulü Kanunda yer alan yetkiye ilişkin hükümler ve emsal Danıştay kararları çerçevesinde ortaya koymaya çalıştık.İki bölüm halinde düzenlenen çalışmanın ilk bölümünde yetki kavramı ile Türkiye'de idari uyuşmazlıkları çözmekle görevli ve yetkili idari yargı yerleri hakkında açıklamalar yapıldıktan sonra ikinci bölümde İdari Yargılama Usulü Kanununda yer alan genel ve özel kuralları, bağlantı, görevsizlik ve yetkisizlik hallerinde yetki kuralları ile merci tayini hakkındaki kurallar her konuya ilişkin emsal Danıştay kararlarına da yer verilmek suretiyle ortaya konuldu ve sonuç bölümüyle çalışma tamamlandı.Anahtar Sözcükler1.Yetki2.Dava3.İdare4.Mahkeme5.Usul
Özet (Çeviri)
Concept of competent court in Administrative Trial Procedure is related with the issue of which administrative or tax court will resolve the law suit. There should be more than one court of the same kind in order for the issue of venue to be discussed. Since there are more than one administrative and tax courts in Turkey, which are commissioned and authorized to resolve the administrative conflicts, it is inevitable that conflicts of venue will arise among these courts. Accurate determination of place of authorized jurisdiction before bringing a lawsuit will reduce the time necessary to obtain the required result from the said law suit.Because of its significance, we tried to establish in which administrative or tax courts the lawsuits related with the administrative conflicts should be opened within the framework of provisions in the Code of Administrative Procedure that are related with the venue, and leading cases of State Council.This paper is prepared in two sections, and in the first section explanations about the concept of venue and places of administrative jurisdiction that are commissioned and authorized to resolve the administrative conflicts in Turkey are made; and in the second section general and special rules in the Code of Administrative Procedure are introduced by giving place to venue rules in case of affiliation, lack of jurisdiction and lack of venue, and also to rules related with indication of appropriate court and leading cases of State Council about all issues; and paper is completed with the conclusion.Key Words1.Venue2.Lawsuit3.Administration4.Court5.Procedure