Fitoplanktonik organizmaların İkizcetepeler ve Çaygören barajlarında mevsimsel ve dikey dağılımlarının incelenmesi
The investigation of the seasonal and vertical distribution of phytoplanktonic organisms in İkizcetepeler and Çaygören reservoirs
  1. Tez No: 271410
  2. Yazar: TUĞBA ONGUN SEVİNDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
İkizcetepeler ve Çaygören Barajları fitoplanktonunun yoğunluk ve biyokütlesindeki dikey, yatay ve mevsimsel değişimi belirlemek için Şubat 2007-Ocak 2009 tarihleri arasında her iki barajda belirlenen 3 istasyondan aylık periyotlarda su örnekleri alınmıştır. Temel fiziksel ve kimyasal parametrelerin değişimleri de ölçülerek fitoplanktonun değişimleri ile karşılaştırılmış ve aralarındaki istatistiksel ilişkiler SAS paket programı kullanılarak belirlenmiştir.Su örneklerine sedimentasyon yöntemi uygulanmış, fitoplanktonun teşhisi ve sayımı su immersiyon objektiflerine sahip Olympus BX51 marka araştırma mikroskobunda Palmer-Maloney sayım kamarası kullanılarak yapılmıştır. Hücresel biyokütle, hücresel hacim verileri kullanılarak hesaplanmıştır. Elektriksel iletkenlik, toplam çözünmüş madde (TÇM), pH, oksidasyon-redüksiyon potansiyeli (ORP), su sıcaklığı ve klorofil YSI 6600 çok-sensörlü su kalitesi ölçüm sondası kullanılarak, suyun ışık geçirgenliği, Secchi diski kullanılarak aylık olarak ölçülmüştür. Ortofosfat (PO4), Nitrat (NO3) aylık olarak, Toplam Azot (TN), Amonyum (NH4), Nitrit (NO2), Fenol, Sülfat (SO4), Kimyasal Oksijen İhtiyacı (KOİ), Biyolojik Oksijen İhtiyacı (BOİ) ve Askıda Katı Madde (AKM) mevsimsel olarak standart metotlara göre belirlenmiştir. Metal ve ametal iyonlarının analizi ICP-AES kullanılarak yapılmıştır.İkizcetepeler Barajı'nda ölçülen parametrelerin ortalaması şu şekildedir: elektriksel iletkenlik 0,336 mS/cm, TÇM 0,256 g/L, pH 9,51, ORP 106,7 mV, su sıcaklığı 15,47 °C, klorofil 4,56 µg/L, Secchi diski derinliği 164,4 cm, PO4 0,251 mg/L, NO3 1,61 mg/L, TN 5,03 mg/L, NH4 0,098 mg/L, NO2 0,0486 mg/L, Fenol 3,45 mg/L, SO4 30,26 mg/L, KOİ 12,64 mg/L, BOİ
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the vertical, horizontal and seasonal distribution, species composition, population density and the biomass of phytoplankton in İkizcetepeler and Çaygören Reservoirs. Monthly sampling was carried out at 3 stations in each reservoir between February 2007 and January 2009. The variations in the main physical and chemical parameters affecting phytoplankton distributions were also measured. Such variations were statistically compared with those of phytoplankton using SAS statistical program.The identification and counting of phytoplankton were carried out using an Olympus BX51 compound microscope equipped with water immersion lenses and phase-contrast device. For counting, a Palmer-Maloney phytoplankton counting chamber was used. The biomass was calculated from the biovolume of cells. Conductivity, total dissolved solid (TDS), pH, oxidation-reduction potential (ORP), water temperature and chlorophyll were measured monthly using a YSI 6600 multi probe. Water transparency was determined monthly using a Sechii disk during the sampling. Orthophosphate (PO4) and Nitrate (NO3) were analyzed monthly. Total Nitrogen (TN), Ammonium (NH4), Nitrite (NO2), Phenol, Sulfate (SO4), Chemical Oxygen Demand (COD), Biological Oxygen Demand (BOD), and Suspended Solids (SS) were analyzed seasonally according to standard methods. Metal and ametal ions were measured using ICP-AES method.Mean values of measured parameters in İkizcetepeler Reservoir were as follow: conductivity 0,336 mS/cm, TDS 0,256 g/L, pH 9,51, ORP 106,7 mV, temperature 15,47 °C, chlorophyll 4,56 µg/L, Secchi disk depth 164,4 cm, PO4 0,251 mg/L, NO3 1,61 mg/L, TN 5,03 mg/L, NH4 0,098 mg/L, NO2 0,0486 mg/L, Phenol 3,45 mg/L, SO4 30,26 mg/L, COD 12,64 mg/L, BOD