?- dizi uzayı ve modülüs fonksiyonu
?- sequence space and modulus function
- Tez No: 271421
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURHAN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmada ? dizi uzayı üzerinde q yarı normu ve f modülüs fonksiyonu kullanılarak ?(f,p,q) dizi uzayı ve ? dizi uzayındaki matris dönüşümleri verilmiştir.Çalışma üç bölümden oluşmuştur.Birinci bölümde bazı temel tanım, teorem ve eşitsizlikler ile modülüs fonksiyonun tanımı ve bazı özellikleri verilmiştir.İkinci bölümde ? uzayının lineer uzay, metrik uzay, tam uzay olma durumu ve bazı özellikler incelenmiştir.Üçüncü bölümde ise ? - dizi uzayı ile ilgili Diziden Diziye, Seriden Diziye ve Seriden Seriye bazı matris dönüşümleri karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study on the sequence spaces, ( X,q) using semi-norm and the f modulus function, In this study on the sequence spaces, using semi-norm and the modulus function, ?(f,p,q ) sequence spaces and matrix transformations in this sequence spaces are given.This study consists of three chaptersIn the first part some basic definitions, theorems inequalities, the definition of the modulus function and some properties are given.In the second chapter the linear space ?(f,p,q) space, metric space, complete space and some properties are investigated.In the third chapter, from seqence to sequence, from serie to sequence, from serie to serie some matrix transformations on ?- sequence spaces are characterized.sequence spaces and matrix transformations in this sequence spaces are given.