Bv-dizi uzayı ve modülüs fonksiyonu
Bv-sequnce space and modulus function
- Tez No: 271420
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışmada Bv dizi uzayı üzerinde (X, q) yarı normu ve f modülüs fonksiyonu kullanılarak Bv(f.p,q) dizi uzayı ve Bv dizi uzayındaki matris dönüşümleri verilmiştir.Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde bazı temel tanım , teorem ve eşitsizlikler ile modülüs fonksiyonun tanımı ve bazı özellikleri verildi.İkinci bölümde bazı dizi uzayları tanımları ile Bv dizi uzayının yarınorm ve modülüs fonksiyonu yardımıyla Bv(f,p,q) dizi uzayının tanımı yapıldı . Dizi uzayları üzerindeki bazı kapsama bağıntıları verildi.Üçüncü bölümde Bv(f,p,q) uzayının lineer uzay, metrik uzay, tam uzay olma durumu ve tam olmama durumları incelendi.Dördüncü bölümde ise Bv dizi uzayı ile ilgili matris dönüşümleri verildi .
Özet (Çeviri)
In this study on the sequence space , (X,q) using semi-norm and the f modulus function , Bv(f,p,q) sequence spaces and matrix transformations in this sequence spaces are given .This thesis consists of four chapters .The first chapter some fundamental definitions, theorems and inequalities with modulus function and some properties are given .In the second chapter some sequence spaces are defined by modulus Bv(f,p,q) sequence space by using the definition of seminorm , on the inclusion relations are given .In the third chapter Bv(f,p,q) sequence space is investigated whether linear spaces, metric spaces and complete space or not .