Yarınormlu uzaylarda c (p,f,q,s) dizi uzayı ve ilgili matris dönüşümleri
- Tez No: 34172
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada, (X,q) yan normlu uzayı üzerinde f modülüsü kullanılarak Co(p,f,q,s) dizi uzayı tanımı verildi. Üç bölümden oluşan bu çalışmada; Birinci bölümde, ilk olarak temel kavramlar ve çalışmamız boyunca karşılaşaca ğımız uzaylann listesi verildi. İkinci olarak, modulus fonksiyonunun çalışmamız da kullandığımız bazı özellikleri verildi. İkinci bölümde, (X,q) nun tam olması durumunda C0(pIf,q1s) nin tam paranormlu uzay olduğu gösterilerek bazı kapsama bağıntıları verildi. Q(p,fv,q,s) dizi uzayı oluşturulup, v,m eN nin durumlarına göre Ço(p,fv,q,s) ve Ço(p>fm,q,s)dizi uzaylan arasındaki bağlantılar incelendi. Üçüncü bölümde, (X,q) yarınormlu uzayının tam olmaması durumu gözününe alınarak Co(p,f,q,s) dizi uzayının da tam olmadığı gösterildi ve C0(p,q,s) den ^ (q) ve C(q) ya matris dönüşümleri karekterize edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the definition of the Co(p,f,q,s) sequence space is given by using f modulus and a semi-normed space (X,q). This work consists of three chapters; In the first chapter, basic concepts and the list of spaces that will be used throughout this work are given. Furthermore, some properties of modulus func tion are established. In the second chapter, In the case of (X,q) is complete, we showed that the sequence space Co(p,f,q,s) is complete and in addition to this some inclusion relations are also given. By constructing the sequence spaces Co(p,f, q,s), the relations between the sequence spaces Co(p,f,q,s) and Ca(p,C q,s) are examined, where v,m ^ n In the third chapter, we show that if the semi-normed space (X,q) is not complete the space C0(p,f,q,s) is not complete, either. Furthermore the matrix transforma tion from the sequence space C0(p,f,q,s) into the sapce *(q) and C(q) are charac terized. VI