Kirmir Vadisi'nin (Güdül, Ankara) biryofit florası
Kirmir Vadisi'nin (Güdül,Ankara) biryofit florasi
  1. Tez No: 271484
  2. Yazar: SEVGİ SERVET ARIÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada Kirmir Vadisi'nin (Güdül, Ankara) biryofit florası çalışılmıştır. Araştırma alanından toplanan 638 biryofit örneğinin teşhisi sonucunda 10 familyaya dahil 23 cins ve bunlara ait 77 karayosunu taksonu belirlenmiştir. Bu taksonlar arasında 17 takson Henderson'un kareleme sistemine göre A2 karesi için yenidir. Orthotrichum ve Grimmia 11 taksonla, Didymodon 9 taksonla ve Tortula 7 taksonla en kalabalık cinslerdir. Pottiaceae 30 taksonla (38.4 %), Grimmiaceae 14 taksonla (17.9 %) ve Orthotrichaceae 11 taksonla (14.1 %) en kalabalık familyalardır.
Özet (Çeviri)
In the study, the bryophyte flora of Kirmir valley (Güdül, Ankara) was investigated. At the result of identifications of 638 bryophyte specimens, collected from the research area, 77 moss taxa belonging to 23 genera and 10 families were determined. According to Henderson?s grid system, 17 taxa are new for A2 grid-square among them, taxa. The largest genera are Orthotrichum and Grimmia with 11 taxa, Didymodon with 9 taxa and Tortula with 7 taxa. The largest families are Pottiaceae with 30 taxa (38.4 %), Grimmiaceae with 14 taxa (17.9 %) and Orthotrichaceae with 11 taxa (14.1 %).