Ankara örneğinde doğal ve kültürel kaynakların arccad yazılımı yardımı ile saptanması üzerine bir araştırma
A Research on determining natural and cultural resources for selected areas within Ankara, using accard
  1. Tez No: 47796
  2. Yazar: TALİN ERARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NUR SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
I ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA ÖRNE?İNDE DO?AL VE KÜLTÜREL KAYNAKLARIN ARCCAD YAZILIMI YARDIMI İLE SAPTANMASİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Talin ERARSLAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Nur SÖZEN 1996, Sayfa: 73 Jüri : Prof. Dr. Nur SÖZEN Prof. Dr. Metin BAŞAL Prof. Dr. Ümit ERDEM Bu araştırma, doğal ve kültürel kaynaklan - özellikle sürdürülebilirlik kavramı bağlamında - saptamanın neden gerekli olduğunu ortaya koymak, ve geleneksel yollarla coğrafi bilgi sistemleri arasındaki farkları vurgulamak amacı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bir başka amacı ise ArcCAD yazılımının konu ile bağlantısını uygulamaya geçirerek, peyzaj mimarlığında bu yazılımdan yararlanma imkanlarını incelemektir. Araştırma alanı olarak Ankara ili seçilmiş, fakat zaman ve donanım yetersizliklerinden dolayı alan, Kirmir Vadisi ile örneklendirilmeye karar verilmiştir. Kirmir Çayı Vadisinin seçilmesinde göze çarpan nedenler vadinin tarım, hidroloji, iklim, rekreasyonel olanaklar ve doğal bitki örtüsü yönünden öngörülen kullanımlara uygunluk göstererek, aynı zamanda Ankara ili genel özelliklerini benzer fakat daha yoğun biçimde içermesidir. Bu amaçlar doğrultusunda araştırma alanına ait veriler AutoCAD yazılımı yardımı ile sayısallaştınlarak bilgisayar ortamına geçirilmiştir. Daha sonra LandCADD yazılımı ile alana ait yükselti, eğim ve bakı analizleri yapılmış ve tüm bu veriler ArcCAD ortamında oluşturulan topolojiler yardımı ile bir çevre envanterine dönüştürülmüştür. Öznitelik bilgilerinin de bilgisayara yüklenmesinden sonra alana ait doğal ve kültürel kaynaklar tarım, yerleşim, koruma ve rekreasyonel kullanımlar için sorgulanacak duruma getirilmiştir. Sonuç olarak ArcCAD yazılımının çevre envanter çalışmalarında kullanımından olumlu sonuç alınmış, fakat yazılımın çalışma hızı, sorgulama kapasitesi, ihtiyaç duyulan ekipman ve kurulan topolojilerin arazi ile ilişkilendirilmesi yönlerinden bazı yetersizlikler görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Coğrafi bilgi sistemleri, Çevre envanteri, ArcCAD yazılımı, Kirmir Çayı Vadisi, Kaynak analizi ve Haritalama.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M. Sc. Thesis A RESEARCH ON DETERMINING NATURAL AND CULTURAL RESOURCES FOR SELECTED AREAS WITHIN ANKARA, USING ARCCAD Talin ERARSLAN Ankara University Gradduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor: Prof. Dr. Nur SÖZEN 1996 Page: 73 Jury : Prof. Dr. Nur SÖZEN Prof. Dr. Metin BASAL Prof. Dr. Ümit ERDEM This research aims at assessing the necessity of determining natural and cultural resources - especially in the framework of sustainability - and emphasizing on the differences between traditional and geographical information systems. Another purpose is to evaluate the use of ArcCAD software in landscape architecture by realizing an application of geographical information systems. The research area was chosen to be Ankara; but was then limited with the Kirmir valley because of time and equipment deficiencies. Causes for choosing the Kirmir River valley can be summarized as the existence and density of natural and cultural resources similar to resources within Ankara such as; agricultural lands, hydrology, climate variations, recreational possibilities and vegetation. In the direction of purposes mentioned above; data belonging to the research area were digitized using the AutoCAD software. Then these data were used to analyze elevation, slope and aspect conditions in the area. AH these data were converted into topologies in order to create an environmental database. After having loaded the attribute data; the environmental database was made available for queries on agricultural, residential, conservation and recreational land uses. As a result, the use of ArcCAD software was found to be acceptable for environmental database studies; however some deficiencies such as software speed, query capacity, hardware requirements and relating topologies to the area were viewed during this research. KEYWORDS: Geographical information systems, Environmental database, ArcCAD software, Kirmir River Valley, Resource analysis and Mapping.