Beypazarı ve çevresi arkeoloji
Beypazari and its surrounding archaeology
- Tez No: 981069
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Cumhuriyet'in ilk dönemlerinde yapılan kazılardan elde edilen veriler ışığında, Beypazarı ve çevresinde meydana gelen arkeolojik kültürün geçmişi Eski Tunç çağına kadar gitmektedir. Bölge, konumundan dolayı Hitit ve Luvi uygarlığının kesiştiği bir coğrafyada gelişen kültürel bir yapıya sahip olmuştur. Bu coğrafyada, Frig, Lidya, Helen, Galat, Roma ve Bizans egemenliğinin izlerini rahatlıkla görebiliyoruz. Bu dönemlere ait birçok arkeolojik buluntu, mimari yapı parçaları, tümülüs ve höyük yapıları günümüze kadar varlığını hissettirmişlerdir. Bunların belli başlıları; kaya yapıları, kaleler, nekropoller, kilise yapıları, mimari elemanlardan ibarettir. Beypazarı'nda arkeolojik alanların yoğunlaştı bölge, Sakarya nehrinin kolu olan Kirmir vadisi boyunca akan Kirmir çayı çevresindeki sahalardır. Bununla beraber, bu vadi boyunca suyu takip eden tarihi Haç Yolu'nda bulunan. Juliapolis (Gülseriler) Sykeon (Tahirler) arasında kalan yerleşim alanları söz konusu arkeolojik kültürün gelişimine önemli bir katkı sağlamıştır. Diğer taraftan bu vadinin devamında, Lagania/Anastasiapolis (Dikmen) geçidi üzerinden belirli Ankara ulaşan güzergâh da Beypazarı arkeoloji kültürünün devamı niteliğindedir. Diğer taraftan, Beypazarı'nın kuzey-batı ve kuzey-doğu coğrafyasını teşkil eden dağlık sahalar, Kirmir vadisi kadar olmasa bile Tunç çağlarına kadar giden yerleşim kültürüne sahiptir. Özellikle Hırkatepe ve çevresinde yapılan kazılarda bu iddiayı doğrular niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In light of the data obtained from excavations carried out during the early years of the Republic, the origins of the archaeological culture in Beypazarı and its surroundings can be traced back to the Early Bronze Age. Due to its location, the region developed a cultural structure situated at the intersection of the Hittite and Luwian civilizations. In this geography, one can clearly observe the traces of Phrygian, Lydian, Hellenistic, Galatian, Roman, and Byzantine rule. Numerous archaeological finds from these periods—including architectural fragments, tumuli, and mound structures—have endured to the present day. Among the most notable are rock-cut structures, fortresses, necropolises, church buildings, and architectural elements. The concentration of archaeological sites in Beypazarı is located primarily in the areas surrounding the Kirmir Stream, which flows through the Kirmir Valley, a tributary of the Sakarya River. Along this valley, the historic Pilgrims' Road (Haç Yolu), which follows the course of the water, connects the settlements between Juliapolis (Gülseliler) and Sykeon (Tahirler), contributing significantly to the development of the region's archaeological culture. Furthermore, beyond this valley, the route reaching Ankara via the Lagania/Anastasiapolis (Dikmen) pass also represents a continuation of Beypazarı's archaeological culture. In addition, the mountainous areas forming the northwestern and northeastern parts of Beypazarı, while not as dense in settlement remains as the Kirmir Valley, also possess a cultural heritage dating back to the Bronze Age. Excavations conducted especially in and around Hırkatepe corroborate this claim.