Rotalama probleminin veri madenciliği ile çözümü
Data mining solution for vehicle routing problem
  1. Tez No: 271548
  2. Yazar: DERYA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. HİDAYET TAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Rotalama, başta bilgisayar ağları olmak üzere; aktarımın söz konusu olduğu birçok ortamda önemli bir optimizasyon problemidir. Konunun önemi maliyet sebebiyledir. Doğru rotalar maliyet düşürücü yanlış rotalar ise maliyet artırıcı etkiye sahiptir. Bu çalışmanın amacı Araç Rotalama probleminin veri madenciliği teknikleri ile çözümünü sağlamaktır. Bu çalışmada; bir otomobil firmasında üretilen araçların bayilere en az maliyetle ulaştırılması için bir sistem önerilmiştir.Otomobil firmasında üretilen araçlar ülkemizin çeşitli bölgelerindeki bayilere tırlar yardımıyla ulaşmaktadır. Bir tırı dolduran nakliyatlarda rota bellidir ancak bir tırı doldurmayan nakliyatlar için bir tır birden fazla bayiye uğrayabilmektedir. Hangi bayilerin aynı rotada olabileceği bilgisi tarihsel veriden, veri madenciliği teknikleriyle ortaya çıkarılacaktır. Çalışmamızda yapılan işlerden biri; nakliyat rotalarından en sık kullanılanların bulunmasıdır. Bu çözümün ilk aşamasıdır. İkinci aşamada ise bu rotaları kullanarak en uygun rotayı belirleyen model oluşturulacaktır.
Özet (Çeviri)
Routing is an important optimization subject for transportation. The importance is about cost. Right routes have the fact of cost reduction meanwhile wrong routes have the fact of cost increment. The reason of this study is the solution of vehicle routing problem with data mining techniques. A system is proposed for transportation of vehicles produced from factory to vendors with minimum cost. Vehicles are transported to vendors of all the country by transporters. If all the vehicles in a transporter are for the same vendor, the route is definite. But if there are not enough cars for same vendor, a transporter travels more than one vendor. We can explore that which vendors could be in same route by mining historical data. In our study we explore which routes are used frequently. This is the first phase of the solution. In second phase a model is constructed which finds best route from frequent used routes.