Plastik enjeksiyon kalıpçılığında kalıp içi ve eriyik sıcaklıklarının mekanik ve boyutsal özellere etkisi
Effect on the mechanical and dimensional properties of mould cavity and melt temperatures in plastic injection moulding
- Tez No: 271549
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BABÜR ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Mechanical Engineering, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Plastik enjeksiyon kalıpçılığında kavite (ürün çukuru) içerisindeki ürünün enjeksiyon giriş noktası ile parçanın en uç noktası arasındaki sıcaklık farkının fazla olması ürünü mekanik ve boyutsal olarak olumsuz yönde etkileyebilir. Sıcaklık farkının azaltılması ile bu olumsuzluklar asgariye indirilebilir.Bu çalışmada kavite içi sıcaklığına en fazla etki edebilececek iki değişken olarak kalıp ve hammadde sıcaklıkları üzerinde çalışılmıştır. Çalışmada PP, ABS ve PC olmak üzere üç farklı hammadde kullanılmıştır. Her deneme için üç farklı kalıp ve hammadde sıcaklığı üzerinde çalışılmıştır.Enjeksiyon sonrası üretilen parçalar üzerinde izod darbe dayanımı, üç nokta eğme mekanik testleri yapılmıştır. Bu mekanik testler ve ölçümler için parçalar standartlara uygun olarak üretilmiştir. Parçalardaki boyutsal değişiklikleri gözlemek için de CMM (Coordinate Measuring Machines) ölçümleri yapılmıştır.Çalışmanın son bölümünde PP malzeme için Moldflow MPI programı ile kalıp içi ve hammadde sıcaklık değişimlerinin parça üzerinde etki edebileceği parametreler üzerine analizler yapılmıştır. Elde edilen tüm sonuçlar şekil, grafik ve tablolarla ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In plastic injection molding if the temperature difference between injection gate point and the farthest point of the part is considerable, it may negatively affect the mechanical and dimensional properties of the product. To reduce the temperature difference, the negativities may be minimized.Main purpose of this study is to investigate the effects of variations of cavity and melt temperatures on mechanical, dimensional and quality properties of the plastic product and to define the optimum working conditions. In this study three different raw materials were used as PP, ABS and PC. Three different mold and raw material temperatures have been studied on for each trial.After injection process the mecahanical tests (Izod impact strength, three-point bending) were applied on produced parts. For this mechanical tests and measurements, samples were produced according to standards. To investigate of the dimensional properties of the produced part CMM measurements were applied. After experimental studies tha obtained datas were recorded.In the last part of study the variations of cavity and material temperatures which may affect on the parameters of the parts were analyzed by using MPI. The obtained results were shown with figures, graphics and tables.