Yangın geçirmiş çelik binaların dayanımlarının araştırılması
Investigation of lateral strength of steel buildings subject to fire
- Tez No: 271567
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Çoğu kaza sonucu meydana gelebilen ender olarak da kasıtlı olabilen yangının zamanı, nerede olabileceği ilerlemesinin nasıl gelişeceği kestirilemeyen bir felakettir. Teknolojinin ilerlemesi ile yapılarda kullanılan malzemeler ve teknikler gelişmiştir. Aynı zamanda toplu kullanıma sahip yapıların artmasıyla yangının neden olabileceği kayıplar artmaktadır. Bu kayıpları önlemek için birçok tedbirler alınmıştır. Her yapının farklı kullanım amaçlarına göre alınan önlemlerin modellenmesi ile tahmini insan davranışı, yangın risklerinin belirlenmesi, duman davranışı, zarar saptanması gibi konuların tespitine yardımcı olur.Yangın geçirmiş çelik binalarda çelik elemanların mekanik özelliklerinde yangının derecesine göre büyük değişiklikler meydana gelmektedir. Bu çalışma da, yangın geçirmiş çelik binaların dayanımlarının belirlenmesine çalışılmıştır. Bu amaçla mevcut bir çelik binada değişik katlarda ve değişik derecelerde senaryo yangınların çıktığı kabul edilmiş ve bunun sonucunda binanın dayanımında meydana gelebilecek değişiklikler parametrik bir çalışmayla incelenmiştir.Sonuçlar göstermiştir ki; Yangına maruz kalan yapıların dayanımlarının yangının derecesine göre önemli ölçüde düştüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
To be able to know the time of the fire that might occur accidently or intentional and how it would distribute throughout the structure is totally unpredictable. With the progress in technology, new construction materials and techniques are developed. The increase in public buildings increases the probility of losses due to fire. To prevent these loses, many measures have been taken. Advanced modelling techniques according to the different purpose of each structure help in predicting human behaviour, the determination of the risk of fire, smoke behaviour.Major changes occurs in the mechanical properties of the steel components subject to fire. In this study, lateral strength of steel buildings subject to fire are predicted through nonlinear static pushover analyses. For this purpose, scenario fires are designed at different floors and degrees in an existing steel moment resisting frame. Changes in lateral strength of the frame are investigated through a parametric study.Results showed that, lateral strength of the steel frames decreases dramatically when subject to fire at high temperatures.