Sıçanlarda oluşturulan deneysel kolit modelinde Glukagon Like Peptid 2'nin bakteriyel translokasyon üzerine etkisi
Effects of GLP 2 on bacterial translocation in an experimental colitis model on rats
- Tez No: 271593
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER CELAL AKCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: İnflamatuar barsak hastalıkların patogenezinde epitelyal fonksiyon bozuklukları ile birlikte proinflamatuar sitokinler, oksidan ajanlar ve kemokinlerin önemli rolü olduğu son zamanlarda yapılan çalışmalar ile göstermiştir. Bu çalışmada kolit sürecinin patofizyolojisinden yola çıkarak, GLP 2'nin inflamatuar barsak hastalıklarında antiinflamatuar etki ve intestinal permeabiliteyi azaltarak bakteriel translokasyon üzerine etkisi araştırılıp kolit tedavisinde yeni bir teropatik ajanın kullanılması amaçlanmaktadır.Materyal ve Metod: Çalışmada ağırlıkları 225?290 gram arasında değişen, 28?32 haftalık 21 adet erkek Wistar?Albino rat kullanıldı. Gruplar randomize olarak her biri 7'şer ratdan oluşan 3 gruba (kontrol, kolit ve tedavi grupları) ayrıldı. Kontrol grubundaki sıçanlara rektal yoldan serum fizyolojik (SF) verildi. Kolit grubuna trinitrobenzen sülfonik asit ve etanol karışımı (TNBS?E) rektal yoldan verilerek kolit oluşturuldu. Son olarak, tedavi grubuna ise TNBS?E ile kolit oluşturulduktan bir gün sonra başlanarak 7 gün boyunca günde bir defa subkutan olarak ringerli laktat solusyonu içinde çözünmüş 50 mikrogramg/kg GLP 2 verildi. Yedi gün sonra anestezi altında orta hat insizyonla laparotomi yapıldı. Öncelikle vena kava inferiordan ve vena portadan kan örnekleri alınıp santrifigasyona tabi tutuldu. Ayrıca kan kültürü için kültür şişelerine kan alındı. Eş zamanlı olarak sol kolektomi yapıldı. Kolondaki inflamasyon makroskopik ve mikroskopik olarak değerlendirildi ve derecelendirildi. Bakteriyel translokasyonu değerlendirmek için doku kültürü amacıyla karaciğer, dalak, mezenterik lenf nodlarından (MLN) doku örneklemeleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Studies have shown that impairment in inflammatory bowel disease (IBD) along with proinflammatory cytokines and chemokines have important roles in pathogenesis of IBD. Based on the phatophysiology of colitis, this study aimed to invest a new therapeutic agent in treatment of colitis by studying an agent ?glukagon like peptide 2? having anti?inflammatory effects and decreasing bacterial tanslocation in inflammatory bowel disease.Materials and Methods: In this study, 28?32 weeks aged 21 Wistar albino male rats weighing 225?290 gr were used. Rats were randomly divided into 3 groups each including 7 rats (control, colitis and treatment groups). Normal saline (SF) was given to control group rectally. Trinitrobenzene sulfonic acid and ethanol mixture (TNBS?E) was instilled rectally for colitis formation in colitis group. Finally, for the treatment group, after instillation of TNBS?E, beginning from first day, 50 mcg/kg GLP 2 involved in lactated Ringer?s solution administered subcutaneous once a day during 7 days. A midline laparotomy was performed on the 7th day. Firstly blood samples were taken from vena cava inferior and vena porta and santrifugated. The blood sample for blood culture taken and the left colon was resected. Microscopic and macroscopic findings of colonic inflammation were evaluated and graded.