Varis etiyopatogenezinde lökosit aktivasyonu ile apopitozisin ilişkisi
Relation between leukocyte activation and apopitosis in venous insufficieny etiopathogenesis
- Tez No: 271594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN İRİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çalışmamızda, günümüzde önemli bir sağlık sorunu haline gelmiş kronik venöz yetmezliğin etiyopatogenezini araştırmayı hedefledik. Venöz yetmezlik tüm dünyada ciddi bir sağlık sorunu olmasına rağmen bugüne kadar herkesin üzerinde anlaştığı tek bir etiyopatogenez ortaya konulamamıştır. Bir hastalığın etiyopatogenezinin iyi anlaşılması o hastalığa karşı tedavi stratejilerinin de o kadar başarılı olmasını sağlayacaktır. Buradan hareketle, çalışmamıza kronik venöz yetmezliği olan ve ameliyat kararı alınmış olan 46 adet hastayı dahil ettik. Hastaların hepsi CEAP sınıflandırmasına göre C3- C6 evrelerinden seçilmiştir. Hastaların ameliyat sırasında çıkarılması planlanan safen venlerinden ve brakiyal venlerinden alınan kan numunelerinde kaspaz-8, kaspaz-9, tam kan sayımı ve basınç tayinleri yapılmıştır. Tam kan sayımında hastaların özellikle lökosit tiplendirmeleri ve enflamasyona eşlik eden apopitozis azalması tespit edilmeye çalışılmıştır.Çalışmamızın sonuçlarına göre, apopitozis başlatıcı enzimlerinden kaspaz-8 ve kaspaz-9 kan örneklerinde anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Aynı zamanda safen venden alınan kan örneklerinde beklediğimiz gibi beyaz küre, nötrofil, ve monosit sayıları anlamlı olarak düşük bulunmuştur.Son yıllarda üzerinde çok durulan lökosit tuzak teorisine göre venöz hipertansiyona bağlı lökositler ekstravaze olarak mikrosirkülasyonda takılmakta ve aktive olarak çeşitli maddeler salgılamaktadırlar. Bizim düşüncemize göre, çalışmamızın sonuçlarıyla lökosit tuzak teorisi desteklenmektedir. Ayrıca, kaspaz-8 ve kaspaz-9 miktarlarındaki yükseklil,apopitozisin başlatılmaya çalışılmasına rağmen azaldığını ve aktive olan lökositlerle ciddi anlamda etkileştiği sonucuna götürmüştür.Bir hastalığı etiyopatogenezinin bilinmesi, hastalığa karşı alınabilecek koruyucu tedbirler ve ortaya çıktıktan sonra yapılabilecek tedavi stratejileri açısından çok önemli bir yer tuttuğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
We tried to investigate the etiopathology of venous insufficiency which is a major health problem all over the world.There is no consensus about the etiopathogenesis of venous insufficiency even it is a serious health problem. We believe that better therapy strategies will be available if more information of etiopathogenesis of venous insufficiency is provided. From this point of view, we randomized 46 preoperative patients to our study. All patients were class C3 to C6 according to CEAP classification. We collected blood samples from the saphenous veins and brachial veins at the same time for caspase-8 and caspase-9, total blod count and pressure monitorization made during operation. Total blood count used to determine leukocyte type and inflammation status.According to our study results, apoptosis initiator enzymes caspase-8 and caspase-9 found significantly higher in saphenous vein. At the same time, as expected, leukocyte, neutrophil, and monocyte values found significantly low in saphenous vein blood samples.Venous hypertansion leads to leukocyte migration and activated leukocytes. Several studies confirm the“white cell trapping”hypothesis and massiveleukocytes activation in the microcirculation followed by their migration to subcutaneous tissue. Our study results supports these studies. According to our study, we suppose that the increase in caspase-8 and caspase-9 shows us that the apopitosis is triggered but not initiated.In conclusion, we believe that understanding the etiopathogenesis of any disease, is the key for protective precautions and new treatment options.