Kronik Hepatit B Enfeksiyonunda fibrozisi saptamada karaciğer biyopsisi ve noninvaziv yöntemlerin karşılaştırılması
Liver biopsy at detection of fibrosis at chronical hepatitis B infection and comparing noninvasive methods
  1. Tez No: 271604
  2. Yazar: FİGEN ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAYE USLUER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kronik Hepatit B virusu, tüm Dünyayı ilgilendiren bir sağlık sorunudur. Kronik hepatit B hastalarında tedavi kararı; serum HBV DNA, alanin amino transferaz(ALT), karaciğer biyopsisindeki nekroenflamasyon derecesine ve fibrozis evrelemesine göre verilmektedir. Bu çalışmada, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Enfeksiyon hastalıkları kliniğinde takip edilen KHB hastalarının tanısında biyopsi ve noninvaziv testlerin karşılaştırılması amaçlandı. 30 kronik hepatit B hastası çalışmaya alındı. Hastalara eş zamanlı karaciğer biyopsisi ve noninvaziv testler uygulandı. Noninvaziv testler olarak ALT, aspartat aminotransferaz (AST), gama glutamil transferaz (GGT), yaş, GUCI, GAPRI, Fİbrotest-Actitest (FT-AT), FIB-4 skor, alkalen fosfataz (ALP), total bilirubin, direkt bilirubin, platelet sayısı, protrombin zamanı değerlendirmeye alındı. Biyopsi sonucuna göre 7 hastada belirgin fibrozis saptandı. Knodell skorlamasına göre fibrozis skoru 2 ve üstü olanlar belirgin fibrozis olarak değerlendirildi. Çalışmanın istatistik analizi SPSS v.15.0 programı kullanılarak yapıldı. Tanımlayıcı istatitikler sayısal değişkenler için sayı, ortalama, standart sapma, minimum, maksimum olarak, kategorik değişkenler için sayı ve yüzde olarak verildi. Sayısal değişken gruplar arası farklar, iki grup varlığında parametrik olmayan bağımsız gruplar Mann-Whitney U testi ile incelendi. Sayısal değişkenler arası ilişkiler Spearman korelesyonu kullanılarak verildi.
Özet (Çeviri)
Chronical hepatitis B virus is a serious health problem that concerns the whole world. Decision of treatment for the patients with chronical hepatitis B is made in accordance with serum HBV DNA, alanine aminotransferase(ALT), degree of necroinflamation at liver biopsy and fibrosis staging. At this study, the objective is to compare biopsy and noninvasive tests for diagnosis of patients with chronical hepatitis B at Eskişehir Osmangazi University Infection Disease Clinic. 30 patients with chronical hepatitis B disease in clinic were included to the study. Liver biopsy and noninvasive tests were applied to the patients simultaneously. ALT, aspartate aminotransferase(AST), gamma glutamyl transferase(GGT), age, GUCI, GAPRI, Fibrotest-Actitest (FT-AT), FIB-4 score, alkaline phosphatase (ALP), total bilirubin, direct bilurubin, number of platelet and prothrombin tine were evaluated as noninvasive tests. Significant fibrosis is detected at 7 patients in accordance with biopsy outcomes. According to Knodell scoring, the ones who made by means of SPSS v. 15.0 program. Descriptive statistics were given as number, average, Standard deviation, minimum, maximum for numeric variables; and as number and percent for categorical variables. Differences between numeric variables groups, independent groups that are not parametric at two groups creature were observed by means of Menn- Whithney U test. Relations between numeric variables were given by using Sperman correlation.