Aort anevrizma ve diseksiyonunda iskemi modifiye albuminin tanısal değeri
Diagnostic value of ischemia modified albumin in aortic aneurysm and dissection
  1. Tez No: 271607
  2. Yazar: OĞUZ EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜLKADİR GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Aort anevrizması, diseksiyonu ve/veya rüptürü nadir görülen, ileri yaş grubunu etkileyen mortalitesi yüksek hastalıklardır. Tanı koymada güçlükler olup, tanı için daha çok radyolojik yöntemler kullanılmaktadır. Bunların da gerek maliyet ve gerekse kontrast madde gibi dezavantajları bulunmaktadır. Çalışmamızda aortu ilgilendiren patolojilerde iskemi modifiye albuminin tanısal değerinin belirlenmesini amaçladık.Yöntem: Acil servise başvurup tanısı spiral BT anjiografi ile doğrulanmış 98 hasta ve 101 kişilik sağlıklı kontrol grubu çalışmaya dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Aortic aneurysm, dissection and/or rupture are rare diseases which effect elderly people and have high mortality rates. There are some difficulties in diagnosis and radiologic procedures are preferred for diagnosis. These procedures have disadvantages like high costs and contrast agent uptake. In our study we purposed to determine the diagnostic value of ischemia modified albumin in aortic pathologies.Method: 98 patient which applied emergency room and their diagnosis was confirmed with spiral BT angiography and the control group which include 101 healthy people were included in the study.