Primer açık açılı glokom ve oküler hipertansiyonda risk faktörlerinin fonksiyonel ve yapısal testlerin değerlendirilmesi
Evaluation of risk factors functional and structural tests in primary open angle glaucoma and ocular hypertension
- Tez No: 271632
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA TEKELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, primer açık açılı glokomlu (PAAG) ve oküler hipertansiyonlu (OHT) hastaların demografik özelliklerini değerlendirmek, PAAG, OHT ve kontrol gruplarını kontrast duyarlılık (KD) testi, görme alanı (GA), Heidelberg Retina Tomografisi (HRT) ve optik koherens tomografi (OCT) yardımıyla karşılaştırmak ve KD testi, GA, HRT ve OCT'nin korelasyonunu araştırmaktır.Materyal Ve Metot: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilimdalı Glokom bölümünde Eylül 2007 ile Mart 2010 tarihleri arasında takip edilen 40 PAAG'li hasta ve 55 OHT'li hasta ile kontrol grubu olarak 40 olgu çalışmaya dahil edildi. Tüm olgulardan anamnez alındı ve tam oftalmolojik muayene yapıldı. Ultrasonik pakimetreyle santral kornea kalınlığı (SKK) ölçüldü. GA testi, KD testi, HRT-1 ile optik sinir incelemesi ve Spektral OCT ile retina sinir lifi tabakası (RSLT) kalınlık ölçümü yapıldı.Bulgular: PAAG grubunda ortalama yaş OHT grubundan daha yüksekti. Hipertansiyon, diyabet, koroner arter hastalığı ve guatr insidansı yönünden gruplar arasında farklılık yoktu. Sferik ekivalan ve miyopi insidansı yönünden gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı. PAAG grubunda ortalama SKK, OHT ve kontrol grubundan daha ince bulundu. GA ortalama sapma (MD) parametresinde PAAG ile OHT grupları arasında ve PAAG ile kontrol grupları arasında; pattern standart sapma (PSD) parametresinde PAAG ile OHT grupları arasında ve OHT ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık izlendi. Üç grup arasında 1,5 cpd uzaysal frekanstaki KD değerleri arasında farklılık saptandı. PAAG grubunda, GA global indeksleri (MD, PSD) ile KD değerleri arasında korelasyon yoktu. PAAG ile OHT grupları arasında HRT disk alanı (DA), çukurluk alanı (CA), çukurluk disk alanı oranı (C/DA), çukurluk hacmi (CV), rim hacmi (RV), çukurluk biçim ölçümü (CSM) ve ortalama RSLT kalınlığı (MRNFL) paramerelerinde anlamlı farklılık mevcuttu. PAAG grubunda PSD ile CSM arasında pozitif korelasyon vardı. OHT grubunda MD veya PSD ile HRT parametreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon saptanmadı. PAAG grubunda RSLT ortalama kalınlık ve dört kadran kalınlık ölçümleri, OHT ve kontrol grubundan belirgin olarak daha düşüktü. PAAG grubunda, PSD ile RSLT ortalama kalınlık, temporal kadran ve 1., 2. saat kadranları RSLT kalınlıkları arasında negatif korelasyon saptandı. PAAG grubunda DA, RV ve rim alanı (RA) ile RSLT ortalama kalınlık, superiyor ve inferiyor kadran kalınlık değerleri arasında pozitif korelasyon izlendi.Sonuç: Glokom hastalarında erken tanı ve progresyonun belirlenmesi çok önemlidir. Hastaların değerlendirilmesinde fonksiyonel ve yapısal testlerin birbirlerini tamamlayıcı olarak kullanılması faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of our study was to evaluate demographic characteristics of patients with primary open angle glaucoma (POAG) and ocular hypertension (OHT); to compare POAG, OHT and control groups by using contrast sensitivity test (CST), visual field (VF), Heidelberg Retinal Tomography (HRT) and optical coherence tomography (OCT) and to investigate correlations between CST, VF, HRT and OCT.Material Methods: Forty patients with POAG, 55 patients with OHT, who were followed between September 2007 and March 2010 at the Glaucoma Section of Ankara University School of Medicine Department of Ophthalmology, and 40 control subjects were included in this study Medical history was taken from all participants and full ophthalmological examination was performed. Central corneal thickness (CCT) was measured with ultrasonic pachymetry. In addition, VF, CST, optic nerve examination with HRT-1 and retinal nerve fiber layer (RNFL) thickness evaluation with Spectral OCT were performed.Results: In POAG group, mean age was higher than OHT group. There was no difference among groups in the incidence of hypertension, diabetes mellitus, coronary artery disease and goiter. No statistically significant difference was found among three groups in spheric equivalence and the incidence of myopia. In POAG group, mean CCT was found thinner than in OHT and control groups. Statistically significant differences between POAG and OHT groups, and POAG and control groups in mean deviation (MD); POAG and OHT groups, and OHT and control groups in pattern standard deviation (PSD) were observed. There were differences among three groups in CST scores at spatial frequency of 1,5 cpd. No correlation was found between CST scores and VF global indices (MD, PSD) in POAG group. However, there were significant differences between POAG and OHT groups in disc area (DA), cup area (CA), cup disk area ratio (C/DA), cup volume (CV), rim volume (RV), cup shape measure (CSM) and mean RNFL thickness (MRNFL) parameters. There were statistically significant and positive correlation between PSD and CSM in POAG group. There was no correlation between MD or PSD and HRT parameters in OHT group. RNFL mean thickness and four quadrant thickness measurements in POAG group were significantly lower than the ones in OHT and control groups. In POAG group a negative correlation was determined between PSD and RNFL mean thickness, RNFL thicknesses of temporal quadrant and 1st, 2nd hour quadrants. Positive correlations were determined between DA, RV, rim area (RA) and RNFL mean thickness, superior quadrant thickness and inferior quadrant thickness in POAG group.Conclusion: Early diagnosis and determination of the progression is very important in glaucoma patients. Using functional and structural tests as complementary for each other will be usefull in evaluation of patients.