Testis torsiyonu ayırıcı tanısında near infrared spectrophotometry (NIRS) kullanımı ve doppler ultrasonografi ile karşılaştırılması
Use of near infrared spectrophotometry (NIRS) in the differential diagnosis of testicular torsion in comparison with doppler ultrasound scan
- Tez No: 271648
- Danışmanlar: PROF. DR. KAAN AYDOS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, ek bir eğitim gerektirmeden kolaylıkla uygulanabilen `near ifrared spectrophometry' (NIRS)'nin testis torsiyonu ayırıcı tanısında doppler ultrasonografi (USG) ile karşılaştırması yapılarak kullanım ve etkinliğinin araştırılmasıdır.Gereç ve yöntem: Çalışmada kullanılan ratlar dört gruba ayrıldı. Her biri yirmi rattan meydana gelen ilk üç gruptan ilkinde tek taraflı, 720° testiküler torsiyon yapıldı. Grup 2'de tek taraflı 360° torsiyon ve grup 3'de sham operasyonu yapıldı. Grup 4'de 10 hayvan yer aldı ve tek taraflı 720° torsiyon gerçekleştirildi ve 180. dakika sonunda NIRS ve USG ölçümleri yapıldıktan sonra cerrahi olarak detorsiyon uygulandı.İlk üç grupta sırasıyla 0, 5, 30, 60 ve 180. dakikalarda her iki testiste doppler USG ve NIRS ile ölçümler yapıldı. USG ve NIRS ile değerlendirme farklı kişiler tarafından kör olarak yapıldı. 180. dakika sonunda her grupta (Grup 1, 2 ve 3) 10 rata fazla doz anestezi verilerek ötanazi uygulandı ve her iki testis immunohistokimyasal çalışma için çıkarıldı. Her grupta kalan 10 rat, 400. dakika sonunda USG ve NIRS ölçümleri yapıldıktan sonra sakrifiye edildi ve her iki testis patolojik inceleme için çıkarıldı. Grup 4'de ratlar 400.
Özet (Çeviri)
Objectives: To evaluate the use and effectivity of NIRS which can be easily used without an additional education, in the differential diagnosis of patients with testicular torsion in comparison with doppler ultrasound scan (USG).Materials and methods: Rats included in this study were divided into four groups. First 3 groups included 20 rats and 720° testicular torsion was performed unilaterally in the 1st group. 360° unilateral testicular torsion was performed in the 2nd group and sham operation was performed in the 3rd group. 10 rats were included in group 4 and 720° testicular torsion was performed unilaterally. At the 180th minute surgical detorsion was performed following the measurements of NIRS and doppler USG.In the first three groups measurements with doppler USG and NIRS were performed respectively at 0, 5, 30, 60 ve 180th minutes. Evaluations with USG and NIRS were performed by different clinicians blindly. In each group (group1, 2, and 3) 10 rats were sacrificed by excessive dose of anestheziological agent at 180th minute and both testeses were excised for immunohistochemical examination. The remaining 10 rats in each group, were sacrificed at the 400th minute and both testeses were excised for pathology following NIRS and doppler USG measurements.