Anestezik ajanların elektrokonvülsif terapide nöbet süresine ve hemodinamik yanıta olan etkilerinin karşılaştırılması
The comparison of the effects of anaesthetic agents on the duration of the attack in electroconvulsive therapy and on the hemodynamic response
- Tez No: 271670
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN MURAT GÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: EKT, genel anestezi altında major depresyon başta olmak üzere birçok psikiyatrik rahatsızlığın tedavisinde rutin olarak kullanılmaktadır. EKT'de hedef, nöbet oluşumu esnasında hemodinamik stabilitenin korunması ve nöbet süresinin uzun sürmesidir. Çalışmamızda, bu hedefe en uygun anestezi stratejisinin hangisi olduğunun araştırılması amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya 18 ile 60 yaş arası 54'ü kadın, 102'sı erkek hastadaki 160 EKT işlemi alınmış ve 4 farklı ilaç kombinasyonu karşılaştırılmıştır. Her 4 grup hasta anestezi odasına alındığında kalp atım hızı, sistolik, diyastolik ve ortalama arteryal basınçları ile periferik oksijen satürasyonu değerleri ölçülerek kaydedildi. Grup I (n=40)'e Tiopental Sodyum (2,5 mg/kg) + Suksametonyum Klorür (1 mg/kg), Grup II (n=40)'ye Tiopental Sodyum (2,5 mg/kg) + Roküronyum Bromür (0,3 mg/kg), Grup III (n=40)'e Propofol (1 mg/kg) + Suksametonyum Klorür (1 mg/kg), Grup IV (n=36)'e Propofol(1mg/kg) + Roküronyum Bromür (0,3 mg/kg) olmak üzere indüksiyon yapıldıktan sonra, EKT öncesi, EKT sonrası 1., 3. ve 5. dakika ile postoperatif bakım ünitesine alındıktan sonraki 5. dakika hemodinamik parametre verileri ile periferik oksijen satürasyonu değerleri kaydedildi. Olguların nöbet süresi ile spontan soluma başlama, göz açma, basit emirlere uyma zaman verileri ve ortaya çıkan yan etkiler kaydedildi.Bulgular: Grupların dermografik özellikleri karşılaştırıldığında istatistiksel fark saptanmadı (p>0,05). Nöbet süreleri karşılaştırıldığında özellikle Grup III ve Grup IV'de kısalmış olmakla birlikte aralarında anlamlı fark bulundu (p=0,002).
Özet (Çeviri)
Purpose: ECT is routinely used under the general anesthesia for the treatment of many psychiatric diseases especially major depression. The aim of ECT is to protect the hemodynamic stability during the attack of the disease and to make the duration of the attack longer. In our study, it was aimed to find out the most appropriate anaesthetic strategy for this purpose.Material and Method: 160 ECT treatments on the patients, 54 of which were female and 102 of which were male, between 18 and 60 years old were taken into this study and 4 different medicine combinations were compared. When each 4 group of patients were taken into the anaesthetic room, the heart rates, systolic, diastolic and average arterial pressures and the peripheric oxygen saturation values were measured and recorded. After Tiopental Sodium (2.5 mg/kg) + Suxamethonium Chloride (1 mg/kg) were induced to group I (n=40), Tiopental Sodium (2.5 mg/kg) + Rocuronium Bromide (0.3 mg/kg) were induced to group II (n=40), Propofol (1 mg/kg) + Suxamethonium Chloride (1 mg/kg) were induced to group III (n=40) and Propofol (1mg/kg) + Rocuronium Bromide (0.3 mg/kg) were induced to group IV (n=36), hemodynamic parameter data and peripheric oxygen saturation values were recorded before ECT, after ECT, on the 1st, 3rd, and 5th minutes and on the 5th minute after the patients were taken into the postoperative care unit. The data about the duration of the attacks, the starting time of the spontaneous inhalation, the time that the patients opened their eyes, the time that the patients started to response to simple commands and the adverse effects that were observed were recorded.Results: A statistical difference (p>0.05) was not found when the demographic features of the groups were compared. When the duration of the attacks were compared, it was seen that the duration of the attacks became shorter and a meaningful difference was found between them (p=0.002).