Türk hisse senedi piyasasında yatırımcıların bilgiye karşı duyarlılıklarının ölçülmesi üzerine bir çalışma
- Tez No: 27170
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ALTUNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 344
Özet
ÖZET Bir ekonominin gelişme şartları', çağdaş ve etkin bir iktisadi yapı sermaye ve finansal piyasalar üzerinde kurulur. Ekonomik birimlerin, işletme birimlerinin ve hatta tüm ülke ekonomisinin fon eksiklikleri sermaye ve finansal piyasalardan karşılanabilir. Özellikle hisse senedi piyasasından firmalar ucuz fon temin ederlerken, yatırımcılar yüksek risk alarak yüksek gelirler sağlayabilirler. Bachelier ' den Markowitz'e kadar konu üzerinde birçok tez ve antitez oluşturulmuş, Markowitz etkin piyasa kavramını konunun temel taşı olarak almıştır. Etkin Piyasa Teorisi Sharpe ile finans literatürüne girmiştir. Bu dönemden beri çeşitli uygulamalar literatürü zenginleştirmişir. Tüm teoriler ve görüşler bilgi üzerinde durmaktadır. Etkin Piyasa Teorisinde bilgi, özel bilgi ve kamu bilgisi olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu teori zayıf, yarı etkin ye etkin piyasalar olmak üzere üç unsurdan oluş maktadır. Özellikle yarı etkin modeli yatırımcıların piyasayı ne derece etkileyebilecekleri üzerinde uzun süre tartışmalar yaratmıştır. İnancımız şudur ki bilgi yatırımcıyı yatırımcı piyasayı etkileyebilir. Özellikle gelişmekte olan piyasalarda yatırımcı bilinci ve davranışının piyasayı etkileyebileceğine inanıyoruz. Bu görüş çerçevesinde Türkiye'deki hisse senedi yatırımcılarının bilgi konusunda piyasayı ne derece etkileyebileceğini test ettik. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm dünyada sermaye piyasası, ikinci bölüm ise Türkiye'de sermaye piyasasının gelişimini incelemiştir. Bilgi ve tam açıklık ilke sine, içsel işlem ve bu çerçevede yatırımcının bilgiden yararlanma imkanına ve gücüne yer verilmiştir. Dördüncü bölümde Türkiye'deki hisse senedi piyasasında yatırımcının bilgi konusundaki bilinç ve davranışı incelenmiştir. Test iki anket üzerine kurulmuş, 500 yatırımcıya çeşitli sorular yöneltmiştir. Bu iki çalışma sonucunda yatırımcının bilgiye karşı duyarlılığında yükselme tesbit edilmiştir. Ancak henüz tam olarak gelişmemiş Türk hisse senedi piyasasında yatırımcının bilgiden yararlanma imkanlarına kuşku ile baktığını söylemek mümkündür. Şu kanaate varılmıştır ki daha ziyade devlet (hükümet) bu noktada üzerine düşen görevi yerine getirdiği takdirde yatırımcı bilgiden yararlanma imkanı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Having realized that capital markets are most important indicator and veçhile for efficient and modern economies. However there were many discussions which we were not suppose to enter in these discussions of market evaluation which lay between that the market values are predictable (Technical Analaysis) and markets are random (random walk) and markets are efficient (efficient market hypothesis, strong, semi strong and weak). Information are regarded highly important, that is why we have undertaken a study to see the importance of information for Turkish Stock Market investors. This study devided into four parts. In part one the capital market theories, valuation models and techniques and recent development were reviewed. In parttwo the history, structure, regulation and trading system in the Turkish Capital Market mainly the stock market was reviewed. In paft three importance of information and various studies undertaken upto date and approaches i" o information evaluation was reviewed. Finally part four was allocated to the study which we have undertaken to evaluate the importance, usage and classifi cation and ranking of information by stock market investors There to a model to evaluate information both in our study and in general form was drawn. Ill