Geriatrik hastalarda genel anestezi ve TİVA (Total İntravenöz Anestezi) uygulaması sonrasında erken postoperatif nörokognitif fonksiyonların değerlendirilmesi
- Tez No: 271736
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜMAY UMUROĞLU
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmanın amacı; nörokognitif yetersizlik gelişme açısından yüksek risk grubuna giren, laparotomi operasyonu geçirecek yaşlı hastalara uygulanacak iki farklı anestezi yönteminin (opioid eklenmeden uygulanan inhalasyon anestezisi veya TİVA) karşılaştırılarak, hangi yöntemin daha düşük oranda nörokognitif yetersizliğe neden olduğunu saptamaktır.ASA I-II-III sınıfı, 65 yaş üzeri ve laparotomi operasyonu geçirecek 60 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar randomize olarak 2 gruba (n=30) ayrıldı. Tüm hastalara ameliyattan bir gün önce yapılacak işlem anlatılarak onam formu alındı ve mini mental test uygulandı. Operasyon süresince elektrokardiyogram, non-invasif kan basıncı, periferik oksijen satürasyonu, sıcaklık, tidal sonu karbondioksit monitörizasyonu uygulandı. İndüksiyonun hemen öncesinde ve cerrahi işlem sırasında her 15 dakikada bir elde edilen değerler kayıt edildi. Anestezi indüksiyonu 1. grupta (Grup İ) pentotal sodyum 3-5 mg/kg i.v ile sağlandı. Anestezi 1 MAC sevofluran, %67 N2O ve %33 O2 ile idame edildi. 2. Grupta (Grup T) ise, anestezi indüksiyonu propofol 3-6 mg/kg i.v ve 1 mcg/kg remifentanil i.v. ile sağlandı. Anestezi idamesinde, ilk 10 dakikada 12 mg/kg/sa, ikinci on dakikada 9 mg/kg/sa, sonrasında 6 mg/kg/sa olmak üzere propofol, 0.15-0.30 mcg/kg/sa olmak üzere remifentanil infüzyonu uygulandı. Grup T' de ventilasyonda %67 hava, %33 oksijen kullanıldı. Kas gevşekliği her iki grupta da veküronyum bromid 0,1 mg/kg i.v. ile sağlandı ve endotrakeal entübasyon sonrası hastaların ventilasyonu ETCO2 değeri 30±5 mmHg olacak şekilde düzenlendi.Peroperatif dönemde, Grup T' nin OAB değerleri postoperatif değerlerinden anlamlı olarak yüksekti (p0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to compare two different anesthesia modalities (inhalational anesthesia without using opioids or TIVA) in elderly patients undergoing laparotomy, since these patients are in a high risk group concerning postoperative neurocognitive failure, and to assess which modality leads to less postoperative neurocognitive failure.60 patients older than 65 years, with ASA physical status I-III, scheduled to undergo laparotomy were included in the study and they were randomized into 2 groups (n=30). The day before the surgery, all the procedures were explained to patients, informed consents were obtained and mini-mental tests were done. Peroperative monitorization was done by electrocardiogram, non-invasive blood pressure, peripheric oxygen saturation, body temperature and end-tidal carbondioxide. The values were recorded before the induction and in every 15 minutes peroperatively. In group 1 (Group I), the induction of anesthesia was done by thiopenthal sodium 3-5 mg/kg iv. Anesthesia was maintained by 1 MAC sevoflurane and 67% N2O in O2 . In group 2 (Group T), propofol 3-6 mg/kg iv and remifentanil 1 mcg/kg iv were used for induction. During maintenance; propofol infusions were done at a rate of 12 mg/kg/hr in the first 10 minutes, 9 mg/kg/hr in the second 10 minutes and then 6 mg/kg/hr, and remifentanil infusions at a rate of 0.15-0.30 mcg/kg/min. In Goup T ventilation was provided by 67% air in oxygen. Muscle relaxation was done by vecuronium bromide 0.1 mg/kg iv.