Ağır preeklampsi, eklampsi ve hellp sendromlu olgularda maternal,fetal morbidite ve mortalite değerlerinin saptanması
  1. Tez No: 271741
  2. Yazar: MEHMET BAYRAK
  3. Danışmanlar: DR. ALİ İSMET TEKİRDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Araştırmamızın amacı İstanbul Bakırköy Kadın Doğum ve ÇocukHastalıları Eğitim Araştırma Hastanesi Perinatoloji ünitesinde takip ve tedavi edilmiş ağırpreeklampsi, eklampsi ve HELLP sendromlu olgularda maternal ve perinatalkomplikasyon oranlarının saptanması ve literatür verileriyle karşılaştırılmasıdır.Gereç ve Yöntem: Hastanemiz Perinatoloji ünitesinde Ocak 2008-Aralık 2009tarihleri arasında ağır preeklampsi, eklampsi ve Hellp sendromu tanısı ile izlenen veelektronik veri bilgi sistemine kaydedilen hastalar retrospektif olarak incelendi. Ağırpreeklampsi, eklampsi ve Hellp sendromu tanısı almış olan hastaların maternal , perinatalve neonatal sonuçları değerlendirildi. Hastanemizde çalışma periyotu boyunca toplam33719 doğum gerçekleşti. 12372 doğum sezaryen ile gerçekleşti. Çalışmamızın yapıldığıdönemde sezaryen oranımızı %36.7 olarak saptadık. Hastanemizde ağır preeklampsi oranı%1.2 (407), Eklampsi oranı %0.12 (41), HELLP sendromu oranı %0.2 (65) olarak tespitedildi. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSSprogramı kullanıldı. Verilerin karşılaştırılmasında ANOVA, Kruskal-Wallis ve Ki-Karetestleri uygulandı.
Özet (Çeviri)
Objevtive: We aimed to evaluate maternal-perinatal morbidity and mortality of thecases of severe preeclampsia, eclampsia and HELLP syndrome who were diagnosed andtreated in the maternal-fetal unit of İstanbul Bakırköy Women and Children Training andResearch Hospital.Materials and Methods: Patients who were diagnosed as severe preeclampsia,eclampsia and HELLP syndrome and treated in our clinic between January 2008 -December 2009 have been evaluated retrospectively, according to maternal, perinatal andneonatal outcomes. The preeclampsia rate was found as 1.2% (407), eclampsia rate wasfound as 0.12% (41) and HELLP syndrome rate was found 0.2% (65) among 33719delivery occured in our hospital at the same period. The cesarean sections rate was found36.7%. Statistical comparisons were performed by SPSS programme using ANOVA,Kruskal ? Wallis test and chi-square analysis test as appropriate. A p value