Polikistik over sendromlu olgularda adiponektin, leptin, homosistein düzeylerinin vücut kitle indeksi, insülin direnci, lipid profili ve metabolik sendrom ile ilişkisi
- Tez No: 271740
- Danışmanlar: DR. H. CEMAL ARK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalı?mada PKOS?lu hastalarda,leptin, adiponektin, homosistein ve vitamin B12 değerlerinin lipid profili, insülin direnci ve metabolik sendrom ile ili?kisinin ara?tırılması hedeflenmi?tir.Rotterdam kriterlerine göre PKOS tanısı alan 91 hasta çalı?maya dahil edildi. Bu hastalara menstruel siklusun 2-5. günlerindejinekolojik muayene yapıldı. Hastaların boy, ağırlık, tansiyonları ölçüldü ve VK? hesaplandı. Adiponektin, leptin, homosistein, vitamin B12, folat, AK?, insülin, total kolesterol, LDL, HDL, trigliserit, FSH, LH, östradiol, testosteron, 17-OH-progesteron, TSH, serbest T4, prolaktin düzeyleri ölçüldü ve HOMA-IR indeksi hesaplandı. Tüm diğer parametrelerin leptin, adiponektin, vitamin B12 ve homosistein ile ili?kisi değerlendirildi ve PKOS hastalarındaki metabolik sendrom sıklığı ara?tırıldı.Çalı?mamızda PKOS?lu hastalarda VK? artı?ıyla leptin, homosistein ve HOMA-IR indeksinin arttığı bulundu. Hastalarımızın %44?ünde insülin direnci, %24?ündemetabolik sendrom mevcuttu. Metabolik sendromlu grupta, leptin, homosistein ve HOMA-IR daha yüksek, adiponektin ve vitamin B12 seviyeleri daha dü?üktü. Leptin ve homosistein kötü lipid profili ile ili?kiliyken, adiponektin olumlu etkiliydi.PKOS?lu hastalarda, adiponektin, leptin ve homosisteindeğerleri ile lipid profili ile anlamlı olarak ili?kiliydi.Bu metabolik belirteçlerin, gelecekte PKOS hastalarının ta?ıdığı risklerin öngörülmesinde kullanılabileceği kanaatindeyiz. Ancak bu alanda daha fazla sayıda ve geni? çaplı çalı?malara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the relation of leptin, adiponectin, homocysteine and vitamin B12 with lipid profile, insulin resistanceand metabolic syndrome in PCOS patients.Ninety-one women diagnosed as having PCOS according to the Rotterdam criteria were enrolled in the study. Gynecologic examination was performed on the 2-5. day of the menstrual cycle. Height, weight, blood pressure were measured and BMI was calculated. Adiponectin, leptin, homocysteine, vitamin B12, folate, glucose, insulin, total cholesterol, LDL, HDL, triglicerides, FSH, LH, estradiol, testosterone, 17-OH-progesterone, TSH, free T4, prolactin levels were measured. The correlation of all other parameters to adiponectin, leptin and homocysteine levels were assessed and the prevalance of metabolic sydrome in PCOS patients was investigated.In our study, elevated leptin, homocysteine and HOMA-IR index were associated with a greater BMI. Approximately, 44% of our patients were insulin resistant and 24% had metabolic syndrome. In metabolic syndrome group, leptin, homocysteine and HOMA-IR were higher, whereas adiponectin and vitamin B12 levels were lower. Leptin and homocysteine were associated with worse lipid profile.On the contrary, adiponectin levelswere related with good lipid results.Adiponectin, leptin and homocysteine values were meaningfully related with lipid profile. We are of the opinion that these indications can be used in the future to predict the risks carried by PCOS patients. However, more and further studies are needed in this field.